Câți oameni se îndreaptă mult? Și cine este cel mai expus riscului?

Câți oameni ajung mult timp sub acoperire și cine este cel mai expus riscului?Oboseala, ceața cerebrală, problemele de respirație și multe alte simptome COVID-19 pot persista luni de zile. Kyle Sparks prin Getty Images

În urmă cu câteva luni, un tânăr atlet a venit în clinica mea unde sunt medic de boli infecțioase și cercetător în imunologie COVID-19. Se simțea obosit tot timpul și, important pentru el, avea dificultăți în ciclism montan. Cu trei luni mai devreme, el a dat rezultate pozitive la COVID-19. El este genul de persoană la care te-ai putea aștepta să aibă câteva zile de simptome ușoare înainte de a-și reveni complet. Dar când a intrat în clinica mea, încă se confrunta cu simptome de COVID-19 și nu putea să facă bicicleta montană la nivelul pe care îl putea înainte.

Zeci de milioane de americani au fost infectate și au supraviețuit COVID-19. Din fericire, mulți supraviețuitori revin la sănătatea normală în decurs de două săptămâni de la îmbolnăvire, dar pentru unii supraviețuitori COVID-19 - inclusiv pacientul meu - simptomele pot persista luni de zile. Acești supraviețuitori sunt uneori dublați transportatori lungi, iar procesul bolii este denumit „COVID lung” sau sindrom COVID-19 post-acut. Un transportator lung este oricine care a continuat simptomele după un atac inițial de COVID-19.

Numeroase studii din ultimele luni au arătat că aproximativ 1 din 3 persoane cu COVID-19 vor avea simptome care durează mai mult decât cele tipice de două săptămâni. Aceste simptome afectează nu numai persoanele care erau foarte bolnave și spitalizate cu COVID-19, ci și persoanele cu cazuri mai ușoare.

COVID lung este similar cu COVID-19

Mulți transportatori lungi au aceleași simptome pe care le-au avut în timpul lor lupta initiala cu COVID-19, cum ar fi oboseala, tulburări cognitive (sau ceață cerebrală), dificultăți de respirație, dureri de cap, dificultăți de exerciții, depresie, dificultăți de somn și pierderea simțului gustului sau mirosului Din experiența mea, simptomele pacienților par a fi mai puțin severe decât atunci când erau bolnavi inițial.

Câțiva transportatori lungi dezvolta si noi simptome. Acestea pot varia de la o persoană la alta și există rapoarte despre orice, de la căderea părului până la ritmul cardiac rapid până la anxietate.

În ciuda simptomelor persistente, SARS-CoV-2 - virusul în sine - este nu poate fi detectat la majoritatea transportatorilor lungi. Și fără o infecție activă, nu pot răspândi virusul la alții.

Cine sunt transportatorii lungi?

Pacienții care au fost spitalizați pentru COVID-19 sunt cei mai susceptibili de a avea simptome persistente pe termen lung.

Într-un studiu publicat în iulie 2020, cercetătorii italieni au urmărit 147 de pacienți care fuseseră spitalizați pentru COVID-19 și au constatat că 87% aveau încă simptome 60 de zile după ce au fost externate din spital. Un studiu mai recent, publicat în ianuarie, a constatat că 76% dintre pacienții spitalizați cu COVID-19 din Wuhan, China, încă se confruntă cu simptome la șase luni de la prima îmbolnăvire.

Acest studiu de la Wuhan a fost deosebit de interesant, deoarece cercetătorii au folosit măsuri obiective pentru a evalua persoanele care raportează simptome persistente. Oamenii din studiu încă raportau probleme persistente de respirație la șase luni după ce s-au îmbolnăvit. Când cercetătorii au efectuat scanări CT pentru a privi plămânii pacienților, multe dintre scanări au arătat pete numite opacități de sticlă măcinată. Acestea reprezintă probabil inflamație în cazul în care SARS-CoV-2 a cauzat pneumonie virală. În plus, persoanele din acest studiu care au avut COVID-19 sever nu au putut să meargă la fel de repede ca cele ale căror boli au fost mai puțin grave - aceste probleme pulmonare au redus cantitatea de oxigen care se deplasa din plămâni în sânge. Și amintiți-vă, totul a fost măsurat la șase luni după infecție.

Alți cercetători au a constatat efecte obiective similare asupra sănătății. Un studiu a găsit dovezi ale pneumonie virală în curs de desfășurare la trei luni după ce pacienții au părăsit spitalul. Un alt studiu efectuat pe 100 de pacienți germani cu COVID-19 a constatat că 60% au avut inflamații cardiace două-trei luni după infecția inițială. Acești pacienți germani erau relativ tineri și sănătoși - vârsta medie era de 49 de ani și mulți nu aveau nevoie de spitalizare când aveau COVID-19.

Cei mai bolnavi pacienți cu COVID-19 nu sunt singurii care suferă de COVID îndelungat. Pacienții care au avut un caz inițial mai ușor, care nu a dus la spitalizare, pot avea, de asemenea, simptome persistente.

Potrivit unui sondaj recent realizat de Centrele pentru Controlul și Prevenirea Bolilor, 35% dintre pacienții nehospitalizați care au prezentat cazuri ușoare de COVID-19 nu a revenit la starea inițială de sănătate la 14 până la 21 de zile de la debutul simptomelor lor. Și acest lucru nu a fost doar la persoanele în vârstă sau la persoanele cu condiții de sănătate subiacente. Douăzeci la sută dintre tinerii cu vârste cuprinse între 18 și 34 de ani a avut simptome continue. În general, cercetările arată cât de multe o treime din indivizi care au avut COVID-19 și nu au fost spitalizați vor fi în continuare care prezintă simptome până la trei luni mai târziu.

Pentru a pune aceste cifre în context, doar 10% dintre persoanele care suferă de gripă sunt încă bolnav după 14 zile.

Simptome pe termen lung, efecte pe termen lung

Comunitatea medicală încă nu știe cât timp vor persista aceste simptome sau de ce apar.

Conform unor cercetări recente, care încă nu au fost evaluate de colegi, mulți transportatori lungi nu se poate întoarce la serviciu sau face activități normale din cauza ceații cerebrale, a durerii sau a oboselii debilitante. Înainte ca pacientul meu să se îmbolnăvească, urca cu bicicleta pe un munte în orașul nostru din Colorado aproape în fiecare zi. I-au trebuit patru luni pentru a-și reveni până la punctul în care putea să-l urce din nou.

SARS-CoV-2 rănește oamenii în mai multe moduri decât comunitatea medicală recunoscută inițial. La Universitatea de Stat din Colorado, eu și colegii noștri studiem transportatorii lungi și explorăm dacă dezechilibrele sistemului imunitar joacă un rol în procesul lor de boală. Echipa noastră și mulți alții lucrează cu sârguință pentru a identifica transportatorii cu lungă distanță, pentru a înțelege mai bine de ce persistă simptomele și, mai important, pentru a afla cum poate ajuta comunitatea medicală.Conversaţie

Despre autor

Stephanie LaVergne, cercetător, Universitatea de Stat din Colorado

Acest articol este republicat de la Conversaţie sub licență Creative Commons. Citeste Articol original.


Cărți recomandate: Sănătate

Curățați fructele proaspeteCurățarea fructelor proaspete: detoxifiază, pierde în greutate și redă-ți sănătatea cu cele mai delicioase alimente ale naturii [Volum broșat] de Leanne Hall.
Slăbiți și simțiți-vă sănătos în mod vibrant, în timp ce vă curățați corpul de toxine. Curățați fructele proaspete oferă tot ce aveți nevoie pentru o detoxifiere ușoară și puternică, inclusiv programe de zi cu zi, rețete de gură și sfaturi pentru trecerea la curățare.
Faceți clic aici pentru mai multe informații și / sau pentru a comanda această carte pe Amazon.

Prosperă alimenteleThrive Foods: 200 Rețete pe bază de plante pentru sănătatea maximă [Volum broșat] de Brendan Brazier.
Bazându-se pe filozofia nutrițională de reducere a stresului, care stimulează sănătatea, introdusă în aclamatul său ghid nutrițional vegan Prospera, Triatleta profesională Ironman Brendan Brazier își îndreaptă acum atenția asupra farfuriei dvs. de cină (castron pentru micul dejun și tava pentru prânz).
Faceți clic aici pentru mai multe informații și / sau pentru a comanda această carte pe Amazon.

Death by Medicine de Gary NullDeath by Medicine de Gary Null, Martin Feldman, Debora Rasio și Carolyn Dean
Mediul medical a devenit un labirint al consiliilor de administrație corporative, spitalicești și guvernamentale, infiltrate de companiile de medicamente. Cele mai toxice substanțe sunt adesea aprobate mai întâi, în timp ce alternativele mai blânde și mai naturale sunt ignorate din motive financiare. Este moartea prin medicamente.
Faceți clic aici pentru mai multe informații și / sau pentru a comanda această carte pe Amazon.


Ați putea dori, de asemenea

LIMBI DISPONIBILE

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

VOCI INTERNE

chip de femeie fericită
Cum să experimentezi o stare mistică de conștiință
by Ora Nadrich
Indiferent de ce ar fi, căutăm plăcerea, bazându-ne pe lucruri exterioare pentru a ne oferi un sentiment sau un sentiment...
un ceas neclar care se extinde pe un fundal înstelat
Horoscop Săptămâna curentă: 6 - 12 decembrie 2021
by Pam Younghans
Acest jurnal astrologic săptămânal se bazează pe influențe planetare și oferă perspective și ...
12 05 de la rigiditate la schimbare 647528 complet
De la rigiditate la schimbare
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Pentru ca lucrurile sau oamenii să se schimbe, trebuie să fie flexibili. O salcie se apleacă în vânt...
bărbat și câine în fața copacilor sequoia giganți din California
Arta minunării constante: Mulțumesc, Viață, pentru această zi
by Pierre Pradervand
Unul dintre cele mai mari secrete ale vieții este să știi să te minunezi constant de existență și de...
Foto: Eclipsa totală de soare din 21 august 2017.
Horoscop: Săptămâna 29 noiembrie - 5 decembrie 2021
by Pam Younghans
Acest jurnal astrologic săptămânal se bazează pe influențe planetare și oferă perspective și ...
băiat care se uită prin binoclu
Puterea celor cinci: cinci săptămâni, cinci luni, cinci ani
by Shelly Tygielski
Uneori, trebuie să renunțăm la ceea ce este pentru a face loc pentru ceea ce va fi. Desigur, însăși ideea de...
bărbat care mănâncă fast-food
Nu este vorba despre mâncare: supraalimentare, dependențe și emoții
by Jude Bijou
Dacă ți-aș spune că o nouă dietă numită „Nu este vorba despre mâncare” câștigă popularitate și...
femeie dansând în mijlocul unei autostrăzi goale, cu un orizontul orașului în fundal
Având curajul să fim fideli cu noi înșine
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Fiecare dintre noi este un individ unic și, prin urmare, se pare că fiecare dintre noi are o...
Înțeles pentru o lume fără sens: Eliberarea plângerilor
Înțeles pentru o lume fără sens: Eliberarea plângerilor
by Richard Smoley
Din punct de vedere convențional, iertarea nu este doar mai puternică, ci mai avantajoasă decât ...
Văzând prin ochii iubirii: Lasă dragostea să radieze, fără griji pentru rezultate
Învățând să folosim o super putere pe care o avem cu toții
by Will wilkinson
Astăzi, introduc un alt termen nou, un cuvânt pe care l-am inventat cu ani în urmă, care transformă imaginația într-un ...
Învățarea comunicării oneste cu ceilalți: Fii mai întâi cinstit cu tine însuți
Învățarea comunicării oneste cu ceilalți
by Barbara Berger
Ce este nevoie pentru a comunica sincer cu alte persoane? În primul rând, este nevoie să-ți cunoști ...

Selectat pentru revista InnerSelf

CEL MAI CITESTE

Cum este legată viața pe coastă de o sănătate precară
Cum este legată viața pe coastă de o sănătate precară
by Jackie Cassell, profesor de epidemiologie pentru îngrijirea primară, consultant onorific în sănătate publică, Brighton și Sussex Medical School
Economiile precare ale multor orașe tradiționale de pe litoral au scăzut și mai mult de la ...
Cele mai frecvente probleme pentru Îngerii Pământului: dragoste, frică și încredere
Cele mai frecvente probleme pentru Îngerii Pământului: dragoste, frică și încredere
by Sonja Grace
Pe măsură ce vă simțiți înger de pământ, veți descoperi că calea slujirii este plină de ...
Cum pot să știu ce este mai bun pentru mine?
Cum pot să știu ce este mai bun pentru mine?
by Barbara Berger
Unul dintre cele mai mari lucruri pe care le-am descoperit lucrând cu clienții în fiecare zi este cât de extrem de dificil ...
Onestitate: singura speranță pentru noi relații
Onestitate: singura speranță pentru noi relații
by Susan Campbell, dr.
Potrivit majorității single-urilor pe care le-am întâlnit în călătoriile mele, situația tipică de întâlnire este plină ...
Un astrolog introduce cele nouă pericole ale astrologiei
Un astrolog introduce cele nouă pericole ale astrologiei
by Tracy Marks
Astrologia este o artă puternică, capabilă să ne îmbunătățească viața, permițându-ne să ne înțelegem propria noastră ...
Renunțarea la orice speranță ar putea fi benefică pentru dvs.
Renunțarea la orice speranță ar putea fi benefică pentru dvs.
by Jude Bijou, MA, MFT
Dacă aștepți o schimbare și te frustrezi că nu se întâmplă, poate ar fi benefic să ...
Terapia de vindecare a chakrelor: Dansul către campionul interior
Terapia de vindecare a chakrelor: Dansul către campionul interior
by Glen Park
Dansul flamenco este o încântare de urmărit. Un dansator bun de flamenco emană o încredere în sine exuberantă ...
Făcând un pas către pace prin schimbarea relației noastre cu gândul
Mergând spre pace prin schimbarea relației noastre cu gândul
by John Ptacek
Ne petrecem viața cufundați într-un potop de gânduri, neștiind că o altă dimensiune a conștiinței ...

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.