Cum să spunem ce alimente sunt sănătoase și care sunt mai puțin sănătoase

metoda de evaluare a alimentelor 1 24
 Noul sistem acordă, în general, scoruri mai mari fructelor, legumelor și alimentelor minim procesate. RapidEye/iStock prin Getty Images Plus

Mulți oameni își propun să înceapă anul cu alegeri alimentare mai sănătoase. Dar cum alegi între alimente, gustări sau băuturi aparent similare? Cum se compară un bagel cu cremă de brânză cu pâine prăjită acoperită cu avocado, de exemplu? Sau un shake pe bază de proteine ​​în comparație cu un smoothie plin de fructe? Sau două feluri de mâncare cu pui, pregătite în moduri diferite?

În calitate de oameni de știință în nutriție care și-au petrecut întreaga carieră studiind modul în care diferitele alimente influențează sănătatea, echipa noastră de la Universitatea Tufts a creat un nou sistem de evaluare a alimentelor, busola alimentară, care ar putea ajuta consumatorii și alte persoane să facă alegeri informate cu privire la acest tip de întrebări.

Sistemele de evaluare a alimentelor explicate

Multe astfel de sisteme există și sunt utilizate pe scară largă pe tot globul. Fiecare combină fapte despre diferitele aspecte nutriționale ale alimentelor pentru a oferi o măsură generală a sănătății, care poate fi comunicată consumatorilor prin etichetele ambalajelor sau etichetele pe raft. Ele pot fi, de asemenea, utilizate pentru a ghida reformulările de produse sau obiectivele de investiții conștiente din punct de vedere social pentru investitori.

Exemple de sisteme comune includ scor Nutri și Starea de sănătate – utilizat pe scară largă în Europa, Marea Britanie, Australia și Noua Zeelandă – și „cutie neagră” sisteme de etichete de avertizare, care sunt din ce în ce mai folosite în toată America Latină.

Toate astfel de sisteme de evaluare a alimentelor au puncte forte și limitări. Majoritatea își propun să fie simpli, folosind date despre doar câțiva nutrienți sau ingrediente. Deși acest lucru este practic, poate omite alți factori importanți ai sănătății - cum ar fi gradul de procesare și fermentare a alimentelor și prezența diferitelor ingrediente alimentare sau nutrienți precum omega-3 și flavonoide, compuși vegetali care oferă o serie de beneficii pentru sănătate.

Unele sisteme pun, de asemenea, accent pe știința nutrițională mai veche. De exemplu, aproape toate acordă puncte negative pentru grăsimea totală, indiferent de tipul de grăsime, și se concentrează doar pe grăsimile saturate, mai degrabă decât pe calitatea generală a grăsimii. Un alt neajuns comun este nu evaluarea cerealelor rafinate și a amidonului, care au dăunări metabolice similare cu zaharurile adăugate și reprezintă aproximativ o treime din calorii în aprovizionarea cu alimente din SUA. Și mulți acordă puncte negative pentru caloriile totale, indiferent de sursa lor.

Milioane de americani sunt supraponderali, dar subnutriți.

 

Intrați în busola alimentară

Pentru a aborda fiecare dintre aceste lacune, în 2021, echipa noastră de cercetare a creat Busolă alimentară. Acest sistem evaluează 54 de atribute diferite ale alimentelor, selectate pe baza dovezilor științifice pentru efectele lor asupra sănătății. Food Compass cartografiază și punctează aceste atribute în nouă dimensiuni distincte și apoi le combină într-un singur scor, variind de la 1 (cel mai puțin sănătos) la 100 (cel mai sănătos). Încorporează știință nouă cu privire la mai multe ingrediente alimentare și nutrienți; nu penalizează grăsimea totală și nu se concentrează pe grăsimile saturate; și oferă puncte negative pentru procesarea și carbohidrații rafinați.

Am evaluat acum 58,000 de produse folosind Food Compass și am constatat că în general performează foarte bine în notarea alimentelor. Alimentele foarte puțin procesate, bogate în bioactiv, cum ar fi fructele, legumele, fasolea, cerealele integrale, nucile, iaurtul și fructele de mare se clasează în top. Alte alimente de origine animală, cum ar fi ouăle, laptele, brânza, carnea de pasăre și carnea, au de obicei un punctaj la mijloc. Alimentele procesate bogate în cereale rafinate și zaharuri, cum ar fi cerealele rafinate, pâinea, biscuiții și batoanele energetice, precum și carnea procesată cad în partea de jos.


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Am găsit Food Compass a fi deosebit de utilă când se compară produse alimentare aparent similare, precum diferite pâini, diferite deserturi sau diferite mese mixte. Food Compass pare să funcționeze mai bine decât sistemele de evaluare existente pentru anumite grupuri de alimente.

De exemplu, acordă scoruri mai mici alimentelor procesate care sunt bogate în cereale rafinate și amidon și alimentelor procesate cu conținut scăzut de grăsimi, care sunt adesea comercializate ca fiind sănătoase, cum ar fi mâncărurile și hot-dog-urile, sosurile fără grăsimi pentru salate, băuturile preîndulcite din fructe. , băuturi energizante și cafea. De asemenea, oferă scoruri mai mari alimentelor bogate în uleiuri nesaturate, cum ar fi nucile și uleiul de măsline. În comparație cu sistemele de evaluare mai vechi, aceste îmbunătățiri sunt mai aliniate cu cea mai recentă știință privind efectele asupra sănătății ale acestor alimente.

De asemenea, am evaluat cum Food Compass se referă la rezultate majore în sănătate în oameni. Într-un eșantion național de 48,000 de americani, am calculat scorul individual al Food Compass al fiecărei persoane, variind de la 1 la 100, pe baza diferitelor alimente și băuturi pe care au raportat că le consumă.

Am descoperit că oamenii ale căror diete au avut scoruri mai mari conform Food Compass avea o sănătate generală mai bună decât cei cu scoruri mai mici. Aceasta include mai puțină obezitate, un control mai bun al zahărului din sânge, scăderea tensiunii arteriale și un nivel mai bun al colesterolului din sânge. Ei aveau, de asemenea, un risc mai mic de sindrom metabolic sau cancer și un risc mai mic de deces din toate cauzele. Pentru fiecare scor cu 10 puncte mai mare Food Compass, o persoană avea un risc cu aproximativ 7% mai mic de a muri. Acestea sunt constatări importante, care arată că, în medie, consumul de alimente cu scoruri mai mari Food Compass este legat de numeroase rezultate îmbunătățite pentru sănătate.

Reglaj fin

Deși credem că Food Compass reprezintă un progres semnificativ față de sistemele existente, este nevoie de mai multă muncă înainte de a putea fi lansat către consumatori.

Într-un singur pas, investigăm modul în care algoritmul de notare poate fi îmbunătățit în continuare. De exemplu, luăm în considerare cel mai potrivit punctaj pentru produsele alimentare, cum ar fi anumite cereale, care sunt bogate în cereale integrale și fibre, dar sunt, de asemenea, procesate și au adăugat zahăr. Și ne uităm la scorul diferitelor produse din ouă, brânză, carne de pasăre și carne, care au o gamă largă de scoruri, dar uneori au un punctaj puțin mai mic decât poate avea sens intuitiv.

În anul viitor, vom perfecționa și îmbunătăți sistemul pe baza cercetărilor noastre, a celor mai recente dovezi și a feedback-ului din partea comunității științifice.

Cerealele integrale sunt mult mai bune pentru tine decât cerealele rafinate.

În plus, este nevoie de mai multe cercetări cu privire la modul în care un consumator ar putea înțelege și utiliza Food Compass în practică. De exemplu, ar putea fi adăugat ca a eticheta din fata ambalajului – dar ar fi de ajutor fără mai multă educație și context?

De asemenea, în timp ce sistemul de notare variază de la 1 la 100, ar putea fi mai accesibil dacă scorurile ar fi grupate în categorii mai largi? De exemplu, un sistem de semafor verde/galben/roșu ar putea fi mai ușor de înțeles?

Și sperăm că viitoarele versiuni Food Compass ar putea conține criterii suplimentare pentru a filtra alimentele pentru persoanele care urmează diete speciale, cum ar fi sărace în carbohidrați, paleo, vegetariene, diabetici, sărace în sodiu și altele.

Imaginea de ansamblu

Food Compass nu trebuie folosit pentru a înlocui ghidurile și preferințele dietetice bazate pe alimente. Zmeura și sparanghelul au rezultate foarte bune – dar o dietă numai din aceste alimente nu ar fi foarte sănătoasă. Oamenii ar trebui să caute a dieta echilibrata în diferite grupuri de alimente.

Pentru a ajuta, Food Compass poate fi cel mai util pentru a compara produse similare dintr-un grup de alimente. De exemplu, cineva care preferă ouăle la micul dejun poate căuta preparate cu ouă cu scor mai mare. Cei care preferă cerealele pot căuta cereale cu scor mai mare. Și chiar mai bine, Food Compass îi poate ajuta pe oameni să adauge în farfurie și alte alimente cu cel mai mare punctaj - cum ar fi legumele și uleiurile sănătoase la ouă și fructele și nucile la cereale - pentru a crește beneficiile generale pentru sănătate ale acelei mese.

Pentru a le folosi de către alții cât mai ușor posibil, noi am publicat toate detaliile algoritmului de scoring și scorurile produselor evaluate, astfel încât oricine să poată lua ceea ce am făcut și să-l folosească.

Rămâneți pe fază – pe măsură ce terminăm cercetări suplimentare, credem că Food Compass va deveni un instrument important pentru a clarifica confuzia din magazinul alimentar și pentru a ajuta oamenii să facă alegeri mai sănătoase.Conversaţie

Despre autori

Darius Mozaffarian, decan al Școlii Friedman de Științe și Politici ale Nutriției, Universitatea Tufts; Jeffrey B. Blumberg, profesor emerit în știința și politica nutriției, Universitatea Tufts; Paul F. Jacques, profesor de știință și politică nutrițională, Universitatea Tufts, și Renata Micha, profesor asociat în nutriție umană, Universitatea Tufts

Acest articol este republicat de la Conversaţie sub licență Creative Commons. Citeste Articol original.

rupe

Cărți asemănătoare:

Sare, grăsimi, acizi, căldură: stăpânirea elementelor unei bune gătiri

de Samin Nosrat și Wendy MacNaughton

Această carte oferă un ghid cuprinzător pentru gătit, concentrându-se pe cele patru elemente de sare, grăsime, acid și căldură și oferind perspective și tehnici pentru a crea mese delicioase și bine echilibrate.

Click pentru mai multe informatii sau pentru a comanda

Cartea de bucate Skinnytaste: ușoară în calorii, mare în aromă

de Gina Homolka

Această carte de bucate oferă o colecție de rețete sănătoase și delicioase, concentrându-se pe ingrediente proaspete și arome îndrăznețe.

Click pentru mai multe informatii sau pentru a comanda

Remediu alimentar: Cum să ne salvăm sănătatea, economia, comunitățile și planeta noastră - o mușcătură la un moment dat

de Dr. Mark Hyman

Această carte explorează legăturile dintre alimente, sănătate și mediu, oferind perspective și strategii pentru crearea unui sistem alimentar mai sănătos și mai durabil.

Click pentru mai multe informatii sau pentru a comanda

Cartea de bucate Barefoot Contessa: Secrete din magazinul de produse alimentare de specialitate din East Hampton pentru distracție simplă

de Ina Garten

Această carte de bucate oferă o colecție de rețete clasice și elegante de la îndrăgita Contessa Desculță, concentrându-se pe ingrediente proaspete și pe preparare simplă.

Click pentru mai multe informatii sau pentru a comanda

Cum să gătești totul: elementele de bază

de Mark Bittman

Această carte de bucate oferă un ghid cuprinzător pentru noțiunile de bază ale gătitului, acoperind totul, de la abilitățile de cuțit la tehnici de bază și oferind o colecție de rețete simple și delicioase.

Click pentru mai multe informatii sau pentru a comanda

Ați putea dori, de asemenea

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

LIMBI DISPONIBILE

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

CEL MAI CITESTE

„fața” unui AI
Impactul AI asupra carierei: revoluționarea angajării și detectarea părtinirii la locul de muncă
by Catherine Rymsha
Descoperiți cum progresele AI redefinesc managementul talentelor și căile de carieră, influențează angajarea,...
statuia lui Buddha
La mulți ani, Buddha! De ce Buddha are atât de multe zile de naștere diferite în întreaga lume
by Megan Bryson
Explorați diversele sărbători ale zilei de naștere a lui Buddha din Asia, de la statui de scăldat până la...
o femeie și câinele ei privindu-se în ochi
Cum ne pot ajuta câinii să detectăm COVID și alte boli
by Jacqueline Boyd
În timp ce noi oamenii, în general, experimentăm lumea prin vedere, câinii folosesc mirosul pentru a afla despre...
o fată tânără care studiază și mănâncă un măr
Stăpânirea obiceiurilor de studiu: Ghidul esențial pentru învățarea zilnică
by Deborah Reed
Descoperă secretele pentru a face din studiul un obicei zilnic pentru o învățare îmbunătățită și succes academic.…
schiță a unei persoane în meditație cu aripi și lumină strălucitoare
Sfârșit și început: cât este ceasul?
by Pr. Daniel Chesbro și Pr. James B. Erickson
A existat o perioadă în care s-a reunit o masă critică de evenimente și viitoare probabile care ar putea avea...
Clopote de alarmă în Antarctica: Curenții oceanici adânci încetinesc mai devreme decât se aștepta
Clopote de alarmă în Antarctica: Curenții oceanici adânci încetinesc mai devreme decât se aștepta
by Kathy Gunn și colab
Descoperiți cât de adânci curenții oceanici din jurul Antarcticii încetinesc mai devreme decât se prevedea, cu...
sănătate prin exerciții fizice 5 29
Valorificarea puterii Qigong-ului și a altor practici minte-corp pentru sănătate
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Există beneficii multiple ale qigong, yoga, mindfulness și tai-chi. Aceste practici pot ajuta...
recoltarea porumbului 5 27
Ne revendicăm sănătatea: dezvăluirea adevărurilor alarmante ale industriei alimentare procesate
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Scufundați-vă în efectele dăunătoare ale alimentelor ultraprocesate, natura împletită a alimentelor procesate...

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.