Cum să îmbunătățiți siguranța fermei pentru copii

Cum să îmbunătățiți siguranța fermei pentru copii

Cercetările arată că părinții fermei nu își expun fără minte copiii la riscuri; mai degrabă, le cântăresc în raport cu efectele pozitive ale implicării în patrimoniul agricol al familiei. (Shutterstock)

Agricultura este cotată printre cele mai periculoase industrii de către Organizația Internațională a Muncii, și nu doar pentru adulți.

Copiii care trăiesc în ferme au o experiență excepțională riscuri ridicate de vătămare traumatică, iar dovezile acestui risc ridicat au fost documentate multe ori peste multi ani.

Din punct de vedere istoric, cercetătorii în domeniul sănătății și susținătorii sănătății publice au încercat să contracareze aceste statistici comunicând ratele ridicate ale leziunilor și sursa pericolelor și instruind părinții să țină copiii departe de pericole. Cu toate acestea, ratele de vătămare a copiilor rămân ridicate.

Ceea ce a lipsit este o înțelegere a motivului pentru care părinții au ales să-și aducă copiii în mediul de lucru la fermă. Așadar, de data aceasta, echipa noastră de cercetători - de la Universitatea din Saskatchewan, Universitatea Queen și Fundația de Cercetare a Clinicii Marshfield - a decis că este rândul nostru să ascultăm.

Învățarea culturii fermei

La prima vedere, un mediu de lucru cu mașini grele, produse chimice și spații închise nu pare un loc bun pentru copii. Nu sunt prezente la mine sau la șantierele de construcții. Dar o fermă este diferită, deoarece este și casa unei familii.

Echipa noastră de cercetare a realizat interviuri aprofundate cu 11 părinți din ferma rurală din Saskatchewan și au constatat că văd o mulțime de beneficii în a-și expune copiii la muncă la fermă. Acestea includ: satisfacerea nevoilor familiei de îngrijire a copilului și timp în familie; construirea eticii muncii, responsabilității și mândriei; și impactul pozitiv al implicării în patrimoniul agricol al familiei.

Din păcate, eforturile anterioare de promovare a sănătății nu au recunoscut cu adevărat aceste beneficii sau perspectiva părintelui în evaluarea pozitivelor.

Imaginați-vă că sunteți un părinte fermier care are grijă de copii în timpul unui sezon aglomerat de recoltare. Ați fost alături de copii acasă de dimineață și trebuie să aduceți o masă celor care lucrează pe câmp. Aduci copiii cu tine sau îi lași în casă?

Pe de o parte, ar putea exista tractoare și alte mașini grele, iazuri și agitația generală a adulților axate pe îndeplinirea sarcinii la îndemână. Pe de altă parte, copiii care văd munca la fermă au șansa de a se conecta la cultura fermei și pot învăța treptat să își asume aceste sarcini, plus că vor fi învățați cum să facă sarcini în siguranță. Aducerea copiilor împreună evită, de asemenea, lăsarea copiilor mici singuri acasă.


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Diferi părinți ar putea face alegeri diferite în aceste situații, dar toți părinții se confruntă cu echilibrarea argumentelor pro și contra în contextul lor familial pe baza experiențelor și caracteristicilor familiei lor.

Autorul principal al studiului, Valerie, a crescut ca un copil de fermă și și-a crescut proprii copii la fermă, așa că înțelege compromisurile dificile cu care se confruntă părinții.

Luarea deciziilor complexe

În timp ce studiem modul în care părinții fermei echilibrează riscurile potențiale cu beneficiile percepute ale vieții agricole, am descoperit un proces complex de luare a deciziilor care implică cântărirea compromisurilor risc-recompensă. După ce am discutat cu părinții fermei, am dezvoltat un cadru care arată o scală - echilibrarea riscurilor și beneficiilor potențiale.

„Înclinarea cântarului” pentru a lua o decizie cu privire la aducerea copiilor în mediul agricol depinde de percepțiile părinților, iar aceste percepții sunt la rândul lor influențate de o istorie personală în agricultură, cunoștințe anterioare, experiență din trecut, caracteristicile copiilor și norme de siguranță în familia lor și comunitate.

Dacă avem o mai bună înțelegere a modului în care părinții din fermă iau aceste decizii, vom avea șanse mai mari de a lucra împreună pentru a găsi strategii care să funcționeze.

Chiar dacă mulți părinți de fermă au fost crescuți în ferme și recunosc importanța siguranței fermei pentru familiile lor, continuă să apară răni grave și decese la copii. Studiul ne-a arătat că deciziile părinților privind aducerea copiilor în zona de lucru a fermei depind de context.

ConversaţieSperanța noastră de a avansa este că acest cadru va contribui la viitoarele strategii de prevenire care vizează reducerea daunelor, luând în considerare atât riscurile percepute, cât și beneficiile care joacă un rol în luarea deciziilor părinților fermei.

Despre autor

Catherine Trask, Catedra de cercetare Canada în ergonomie și sănătate musculo-scheletică, Universitatea din Saskatchewan și Valerie L. Elliot, asistent de cercetare, Universitatea din Saskatchewan

Acest articol a fost publicat inițial Conversaţie. Citeste Articol original.

Cărți asemănătoare:

at InnerSelf Market și Amazon

 

Ați putea dori, de asemenea

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

LIMBI DISPONIBILE

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

CEL MAI CITESTE

bebe zâmbind
Redenumirea și revendicarea sacrului
by Phyllida Anam-Áire
Plimbare în natură, mâncare delicioasă, poezie, joacă cu copiii noștri, dans și cânt,...
Un altar de echinocțiu
Realizarea unui altar de echinocțiu și alte proiecte de echinocțiu de toamnă
by Ellen Evert Hopman
Echinocțiul de toamnă este momentul în care mările devin agitate odată cu apariția furtunilor de iarnă. Este, de asemenea,...
bani digitali 9 15
Cum au schimbat banii digitali modul în care trăim
by Daromir Rudnyckyj
În termeni simpli, banii digitali pot fi definiți ca o formă de monedă care utilizează rețele de calculatoare pentru a...
copii curioși 9 17
5 moduri de a menține copiii curioși
by Perry Zurn
Copiii sunt curioși în mod natural. Dar diverse forțe din mediu le pot atenua curiozitatea față de...
energie regenerabilă 9 15
De ce nu este anti-mediu să fii în favoarea creșterii economice
by Eoin McLaughlin et al
În mijlocul crizei actuale a costului vieții, mulți oameni care critică ideea de economie...
renunțare liniștită 9 16
De ce ar trebui să vorbești cu șeful tău înainte de a „renunța liniștit”
by Cary Cooper
Renunțarea liniștită este un nume captivant, popularizat pe rețelele de socializare, pentru ceva pe care probabil că toți am...
Ca și genele, microbii tăi intestinali trec de la o generație la alta
Ca și genele, microbii tăi intestinali trec de la o generație la alta
by Taichi A. Suzuki și Ruth Ley
Când primii oameni s-au mutat din Africa, și-au purtat microbii intestinali cu ei. Se dovedește,…
ursul koala „înfipt” într-un copac
Când este inteligent să fii lent: lecții de la un urs Koala
by Danielle clodează
Koala se agăța de un cerb bătrân în timp ce era blocat în râul Murray, la graniță...

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.