Mulți oameni consumă droguri - Dar iată de ce majoritatea nu devin dependenți

Mulți oameni consumă droguri - Dar iată de ce majoritatea nu devin dependenți

Dutilizarea covorului este frecventă, dependența de droguri este rară. Despre un adult din trei vor folosi un drog ilegal în viața lor și puțin sub 3 milioane de oameni va face acest lucru anul acesta numai în Anglia și Țara Galilor. Majoritatea nu vor suferi niciun rău pe termen lung.

Există riscuri imediate de supradozaj și intoxicație și riscuri pe termen lung pentru sănătate asociate cu utilizarea grea sau prelungită; deteriorarea plămânilor din cauza fumatului de canabis sau vezica urinara din ketamina de exemplu. Cu toate acestea, majoritatea oamenilor vor trece nevătămat printr-o scurtă perioadă de experimentare sau vor învăța să-și acomodeze consumul de droguri în stilul lor de viață, ajustând tiparele de utilizare la circumstanțele lor sociale și domestice, așa cum fac cu alcoolul.

În comparație cu cei 3 milioane care consumă în prezent droguri ilegale există în jurul valorii de 300,000 dependenți de heroină și / sau crack în timp ce te afli 30,000 au fost tratați cu succes pentru dependența de droguri în Anglia în 2011-12, de obicei canabis sau cocaină pudră.

O narațiune culturală puternică axată pe puterea drogurilor ilegale de a perturba viețile altfel stabile și fericite domină discursul nostru mass-media și politic și modelează răspunsurile politice. Consumul de droguri este considerat „scăpat de sub control”, distrugând capacitatea unei persoane de a-și câștiga existența sau de a-și îngriji copiii, transformând cetățenii productivi cinstiți în „familii din iad” dependente de bunăstare.


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Aceasta este o componentă cheie a Marea Britanie spartă critica bunăstării și a politicii sociale avansată de Centrul pentru Justiție Socială și urmărită în guvern de către fondatorul CSJ, Iain Duncan Smith, în rolul său de secretar de stat pentru muncă și pensii. Cu toate acestea, narațiunea are o rezonanță mult dincolo de arena politică și stă la baza celei mai multe mediatici a dependenței de droguri și a poveștilor de droguri din cultura populară.

Majoritatea consumatorilor de droguri sunt ...?

În realitate, probabilitatea ca persoanele fără vulnerabilități preexistente să cedeze dependenței pe termen lung este redusă. Dependenții de heroină și crack nu sunt un subset aleatoriu al celor 3 milioane de consumatori de droguri din Anglia.

Dependența, spre deosebire de utilizare, este concentrat puternic în comunitățile noastre cele mai sărace - și în cadrul acestor comunități, persoanele care se luptă cel mai mult cu viața vor ceda. În comparație cu restul populației, dependenții de heroină și crack sunt: ​​bărbați, clasa muncitoare, infractori, au înregistrări educaționale slabe, antecedente reduse sau deloc de angajare, experiență a sistemului de îngrijire, o vulnerabilitate la boli mintale și sunt din ce în ce mai mari de 40 de ani cu o sănătate fizică în scădere.

Problema consumului de canabis este mai puțin concentrată în rândul celor săraci, dar este strâns asociată cu indicatorii stresului social și o vulnerabilitate la dezvoltarea condițiilor de sănătate mintală.

Majoritatea consumatorilor de droguri sunt oameni inteligenți cu resurse, cu abilități bune de viață, rețele de susținere și familii iubitoare. Aceste active le permit să gestioneze riscurile asociate consumului de droguri, evitând cele mai periculoase droguri și gestionând frecvența și amploarea utilizării acestora pentru a reduce daunele și a maximiza plăcerea. În mod crucial, vor avea acces la sprijin din partea familiei și a prietenilor, dacă vor începe să dezvolte probleme și o perspectivă realistă a unui loc de muncă, a unei case și a unei mize în societate pentru a se concentra și a-și susține motivația pentru a reveni pe drumul cel bun.

Spre deosebire, cei mai vulnerabili indivizi din comunitățile noastre cele mai sărace nu au abilități de viață și au rețele care își consolidează problemele, mai degrabă decât să ofere soluții. Luarea deciziilor lor va tinde să acorde prioritate beneficiilor imediate, mai degrabă decât consecințelor pe termen lung. Multitudinea de provocări suprapuse cu care se confruntă le oferă puține stimulente pentru a evita comportamentele cu risc ridicat.

Împreună, acești factori fac mai probabil ca, în loc să-și calibreze cu atenție consumul de droguri pentru a minimiza riscul, vor fi pregătiți să utilizeze cele mai periculoase droguri în cele mai periculoase moduri. Și odată dependenți, motivația de recuperare și probabilitatea de succes sunt slăbite de absența sprijinului familial, de perspectivele slabe de angajare, de locuințe nesigure și de izolarea socială.

Pe scurt, ceea ce determină dacă consumul de droguri se transformă sau nu în dependență, iar prognosticul odată ce acesta are, are mai puțin de-a face cu puterea drogului și mai mult de circumstanțele sociale, personale și economice ale utilizatorului.

Capete în nisip

Din păcate, relația puternică dintre suferința socială și dependență este ignorată de politicieni și comentatori mass-media în favoarea presupunerii că dependența este un risc aleatoriu determinat de puterea drogului.

Se întâmplă. Dar experiența atipică a numărului relativ mic de consumatori de droguri din medii stabile care se împiedică în dependență și pot atribui în mod legitim haosul vieții lor ulterioare acestui eveniment înăbușă experiența majorității covârșitoare a dependenților pentru care izolarea socială, excluderea economică , criminalitatea și sănătatea mintală fragilă au precedat consumul de droguri mai degrabă decât au fost cauzate de acesta.

Vizualizarea dependenței prin lentila distorsionantă a minorității determină factorii de decizie politică să înțeleagă greșit fluxul cauzalității și îi împinge spre intervenții axate pe schimbarea comportamentului individual de consum de droguri și departe de abordarea inegalității structurale în care vulnerabilitățile la dependență pot înflori.

Până când nu ne reformulăm înțelegerea dependenței de droguri ca fiind mai des consecința răurilor sociale decât cauza principală a acestora, atunci suntem sortiți să ne direcționăm greșit energia și resursele spre a da vina pe cei proscriși și pe cei vulnerabili pentru situația lor, mai degrabă decât pe reformarea economică și socială. structuri care să le ofere acces la sursele de reziliență care ne protejează pe ceilalți.

Conversaţie

Acest articol a fost publicat inițial Conversaţie
Citeste Articol original.

Despre autor

hayes paulPaul Hayes este profesor onorific London School of Hygiene and Tropical Medicine. În calitate de CEO al Agenției Naționale de Tratament pentru Abuzul de Substanțe, a fost responsabil în fața miniștrilor și parlamentului pentru finanțarea și livrarea tratamentului pentru dependența de droguri în Anglia între 2001/13. În prezent, el prezidează Consorțiul pentru Incluziunea Nordului, o colaborare între cinci organizații din sectorul al treilea care oferă răspunsuri integrate la excluziunea socială și economică.

Cartea recomandată în interior:

Dansul realității: o autobiografie psihomagică
de Alejandro Jodorowsky.

Dansul realității: o autobiografie psihomagică de Alejandro Jodorowsky.Dansul realității este autobiografia ca act de vindecare. Prin reluarea propriei sale vieți, autorul arată că nu începem cu propriile noastre personalități, ci ne sunt date de unul sau mai mulți membri ai arborelui nostru genealogic. A privi înapoi în trecutul nostru este echivalent cu a săpa în propriile noastre suflete. Dacă vom putea săpa suficient de adânc, dincolo de proiecțiile familiale, vom găsi o lumină interioară - o lumină care ne poate ajuta prin cele mai dificile teste ale vieții. Dansul realității este cartea pe care s-a bazat filmul omonim al festivalului de film de la Cannes din 2013 al lui Alejandro Jodorowsky.

Faceți clic aici pentru mai multe informații sau pentru a comanda această carte pe Amazon.

Ați putea dori, de asemenea

LIMBI DISPONIBILE

Engleză afrikaans Arabă Chineză (simplificată) Chineză (tradițională) daneză Olandeză Filipineză Finlandeză Franceză Germană Greacă ebraică hindi Maghiară Indoneziană Italiană Stil Japonez Coreeană malaezian norvegiană persană Poloneză portugheză Română Rusă Spaniolă Swahili Suedeză Thailandeză Turcă ucrainean urdu Vietnameză

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.