Cum să mențineți sănătatea fizică și mentală în timpul coronavirusului

Cum să mențineți sănătatea fizică și mentală în timpul coronavirusului Spălarea frecventă a mâinilor este doar unul dintre lucrurile pe care le puteți face pentru a rămâne sănătos în timpul focarului de coronavirus. Getty Images / Jena Ardell

Milioane solicită informații clare, cuprinzătoare și îndrumări cu privire la noul coronavirus. Din păcate, publicul american nu a primit informații de fapt sau direcții viitoare de la guvernul federal. În schimb, guvernul are subreportat cazuri și ratele de transmisie locale din cauza lipsei kiturilor de testare.

Dar în timpul unei crize, conducerea poate veni din locuri neașteptate.

În timp ce a suspendat toate jocurile NBA, comisarul Adam Silver a transmis un mesaj puternic publicului că focarul trebuie luat în serios. Cu acel singur anunț, Silver a impus o politică de sănătate publică mai eficientă decât a avut-o Casa Albă în timpul acestei pandemii. La scurt timp după aceea, toate celelalte ligi sportive majore l-au urmat; acțiunea decisivă a NBA a ajutat domino-urile să cadă.

În ianuarie anul trecut, NFL, Marshawn Lynch, a dat sfaturi solide colegilor săi mai tineri într-un interviu post-joc: ai grijă de corpurile tale, de mentale și de puiul tău (adică banii tăi). Din fericire, acest lucru este valabil și pentru toată lumea în timpul COVID-19.


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Ca profesor asistent de biologie la Universitatea de Stat din Pennsylvania, studiez riscurile bolilor infecțioase și soluțiile preventive. Știu că singura modalitate de a opri acest focar și de a preveni cazurile severe este de a reduce transmisia. Fără ca noi toți să ne schimbăm comportamentul, cei care au mai multe șanse să experimenteze rezultate severe vor avea rezultate negative asupra sănătății.

În timp ce persoanele în vârstă și persoanele cu afecțiuni respiratorii prezintă cel mai mare risc, au fost raportate și cazuri severe la persoanele tinere, altfel sănătoase. Fără intervenții comportamentale, atât de mulți pacienți vor necesita spitalizare, vor depăși capacitatea sistemului de sănătate din SUA. Acest lucru va provoca decese care pot fi prevenite.

Reducerea transmisiei globale va proteja membrii cei mai vulnerabili ai comunităților noastre și va menține sistemul de sănătate funcțional. Nu mai luați decizii doar pentru dvs., trebuie să luați în considerare în permanență modul în care comportamentul dvs. personal va avea impact asupra tuturor celor din jur și a celor din jur.

Cum să mențineți sănătatea fizică și mentală în timpul coronavirusului În afara unui cămin de la Washington State Patrol Fire Training Academy, un semn le amintește oamenilor să se spele pe mâini. Getty Images / Jason Redmond

Ai nevoie de spațiu, dar ai nevoie și de conexiune

Până în prezent, nu există intervenții farmaceutice, cum ar fi vaccinurile și medicamentele antivirale. În acest moment, trebuie să ne bazăm pe măsuri de bază de sănătate publică: spălați-vă frecvent pe mâini, nu vă atingeți fața, utilizați un dezinfectant pentru mâini și limitați expunerea la alții. Poate suna simplist, dar aceste lucruri sunt extrem de utile. Intervențiile non-farmaceutice sunt extrem de eficiente împotriva bolilor infecțioase; toate epidemiile de Ebola înainte de 2014 sunt doar un exemplu.

În acest moment, aceasta înseamnă evitarea contactului fizic direct cu ceilalți. Evitați mulțimile, în prezent grupuri peste 10, reduceți sau eliminați călătoriile neesențiale și extindeți spațiul dintre dvs. și ceilalți pentru a practica distanțarea socială. Acordați-vă aproximativ 6 picioare de spațiu. Dar dacă nu te simți rău, nu trebuie să devii sedentar sau prins în interior. Mergi la plimbare, dansează în jur casa ta sau acordă-te instructorilor de fitness sau YouTube la cerere. Dacă credeți că vă îmbolnăviți (sau dacă sunteți deja bolnav), trebuie stai acasă și ține-te departe de ceilalți. Autocarantina este o idee bună oricând credeți că aveți o boală infecțioasă.

Distanțarea socială este de fapt distanțarea fizică; nu înseamnă izolare socială. În timpul acestui focar, sănătatea ta mintală este critic și vulnerabil în acest moment. Sprijinul social ajută și este, de asemenea, legat de sănătatea fizică. Totul este legat.

Faceți eforturi deliberate pentru a intra în legătură cu familia, prietenii sau colegii / colegii de clasă care sunt acum în telecomunicații. Orice tip de comunicare directă va fi de sprijin: e-mail, mesaje text, chat-uri video, chiar și apeluri vocale, dacă asta e treaba ta. Probabil că cineva pe care îl cunoașteți va ajunge în carantină sau izolat 14 zile, și va fi psihologic provocare. Ajută-i, dar nu-ți asumi toată responsabilitatea.

Creați un program pentru ca un alt prieten sau rudă să se înregistreze cu ei. Rețineți, de asemenea, că rețelele sociale pot avea impacturi negative asupra sănătății mintale. Nu presupune Puii Instagram vă vor menține prietenii din carantină pe deplin susținuți.

Lipsa călătoriilor sau evenimentelor de care ați fost entuziasmați va aduce dezamăgire. Este OK să te simți trist în legătură cu pierderile care par banale în acest moment. Fluxul nesfârșit de știri, cu schimbarea rapidă a informațiilor și dezinformarea, poate fi copleșitor. Lipsa unui plan de management la scară largă din partea guvernului s-ar putea să vă lase frustrat. Luați un moment pentru a recunoaște acele sentimente de nesiguranță. Acum, mai mult ca oricând, nu-ți face față singur anxietatea.

Cum să mențineți sănătatea fizică și mentală în timpul coronavirusului Cumpărătorii din Los Angeles se aprovizionează cu produse esențiale: alimente, apă și hârtie igienică. Getty Images / Mark Ralston / AFP

Suntem în asta împreună

În cele din urmă, partea cărnoasă a tuturor acestor lucruri: nu vă aruncați salariul stocând luni de alimente și provizii. Nu intrați în panică și nu cumpărați orice medicament posibil fără rețetă. Cumpărați ceea ce aveți nevoie și lăsați restul pentru alții.

Este o idee bună să vă verificați medicamentele eliberate pe bază de rețetă și să vă asigurați că aveți la dispoziție o lună de aprovizionare. Evaluează alimentele stabile la raft pe care le ai. Este posibil să dețineți suficiente cutii și produse neexpirate pentru a vă ajuta să treceți câteva zile. Încercați să aveți două până la patru săptămâni de neperisabile, astfel încât să nu trebuie să faceți cumpărături frecvent și să vă bazați deciziile pe ceea ce puteți cheltui și depozita în siguranță.

De când a început acest focar, guvernul federal a bătut răspunsul și pregătirea. Dimpotrivă, oficialii administrației publice locale au creat precedente pentru a elimina costurile pentru testare și tratament. New York, Washington și California a condus calea, anunțând testarea gratuită devreme.

Pe 12 martie, rep. Katie Porter l-a presat pe directorul Centrelor pentru Controlul și Prevenirea Bolilor pentru a oferi în cele din urmă o „garanție” demult de testare gratuită a coronavirusului pentru fiecare american. Nu știm cum va funcționa acest lucru din punct de vedere operațional, având în vedere lipsa kiturilor de testare, dar importanța testarea gratuită nu poate fi exagerată. Oamenii nu sunt testați dacă sunt îngrijorați de costuri. Și aceasta este o problemă uriașă: cazurile nedeclarate sau ușoare duc la transmiterea care este aproape imposibil de oprit.

patronat trebuie, de asemenea, să încurajeze și să recompenseze un comportament responsabil de autocarantare. Concediu medical plătit ar îmbunătăți considerabil respectarea măsurilor de auto-carantină. Un sistem în care zilele de boală se traduce prin pierderea salariilor promovează transmiterea virusului.

Acest focar va continua să ne schimbe viața. Nu ne vom întoarce la modul în care au fost lucrurile în două săptămâni. Așteptăm înainte un nou normal. Pentru a proteja cei mai vulnerabili membri ai comunităților noastre, cei mai puțin vulnerabili trebuie să facă alegeri responsabile și altruiste. Au fost intervențiile necesare pentru gestionarea acestui focar fără precedent și uneori nepopular dar necesar. Marshawn Lynch ne-a instruit cu înțelepciune să ne protejăm corpurile, mentalele și puiul. Acum este responsabilitatea noastră să extindem acest lucru și pentru a ne proteja reciproc.

Despre autor

Nita Bharti, profesor asistent de biologie, Centrul pentru dinamica bolilor infecțioase, Universitatea de Stat din Pennsylvania

Acest articol este republicat de la Conversaţie sub licență Creative Commons. Citeste Articol original.

cărți_sănătate

Ați putea dori, de asemenea

LIMBI DISPONIBILE

Engleză afrikaans Arabă Chineză (simplificată) Chineză (tradițională) daneză Olandeză Filipineză Finlandeză Franceză Germană Greacă ebraică hindi Maghiară Indoneziană Italiană Stil Japonez Coreeană malaezian norvegiană persană Poloneză portugheză Română Rusă Spaniolă Swahili Suedeză Thailandeză Turcă ucrainean urdu Vietnameză

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.