Poluarea aerului cauzată de praful de frână poate fi la fel de dăunătoare ca și gazul de eșapament de pe celulele imune

Poluarea aerului cauzată de praful de frână poate fi la fel de dăunătoare ca și gazul de eșapament de pe celulele imune Praful de frână este compus din particule de fier, despre care studiile au arătat că sunt dăunătoare sănătății umane. pdsci / Shutterstock

Este bine cunoscut impactul nociv al poluării aerului cauzat de gazele de eșapament diesel asupra sănătății noastre. este responsabil pentru provocarea tuturor de la probleme respiratorii la demență și chiar anumite tipuri de cancer. Dar ceea ce majoritatea oamenilor nu realizează este că gazele de eșapament nu sunt singura cauză de poluare a aerului. De fapt, până la 55% din poluarea traficului rutier este format din particule care nu sunt evacuate, din care provin aproximativ 20% din acea poluare praf de frână. Și, după cum dezvăluie ultimele noastre cercetări, aceste particule pot fi la fel de dăunătoare pentru plămânii noștri ca fumul de evacuare.

Compus din particule de fier, praful de frână este cauzat de frecare între rotirea frânei de fier de pe placutele de frână atunci când un vehicul încetinește. Acest praf de frână este apoi uzat și devine aerian. Si ca cercetare recentă condus de mine și colegii mei, am constatat că praful de frână declanșează inflamația în celulele pulmonare cu aceeași severitate ca particulele de motorină.

Prin adăugarea de particule de praf de frână la macrofage - celulele responsabile de curățarea plămânilor de germeni, deșeuri și resturi invadatoare - am văzut o creștere de aproape 185% a activității inflamatorii a celulei. Nu numai că, de asemenea, am constatat că praful de frână a împiedicat distrugerea celulelor imune Staphylococcus aureus - o specie de bacterii responsabile de pneumonie. Din nou, s-a constatat că praful de frână este la fel de toxic ca particulele de motorină.

Această descoperire ar putea însemna că poluarea cauzată de praful de frână ar putea contribui la numărul mare de infecții toracice și „gâtul orașului” broască, care sunt raportate de oameni trăind și lucrând în zonele urbane. Cu toate acestea, deoarece celulele izolate pe care le-am folosit în experimentele noastre pot acționa diferit față de celulele găsite în plămânii unui om viu, sunt necesare cercetări suplimentare pentru a confirma dacă expunerea la particule contribuie la riscul infecției la oameni.


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Praful de frână toxic

Intrigat de această nouă descoperire, echipa noastră a dorit să știe ce caracteristici ale prafului de frână îl fac atât de toxic. Particulele de poluare din trafic pot conține multe mii de materiale, inclusiv carbon, hidrocarburi și toxine bacteriene. Dar, din cauza materialelor din care sunt făcute frânele moderne, praful care se poartă din ele este extrem de metalic - inclusiv multe tipuri de metal, cum ar fi fier, cupru, titan și magneziu că studiile au arătat cauza stresul și vătămarea celulelor umane.

Echipa noastră a identificat aceste metale ca fiind vinovații blocându-le chimic. Acest lucru a făcut ca aceștia să nu mai poată avea efect atunci când praful de frână sau particulele de eșapament diesel au fost adăugate la celule. Cu metalele în afara acțiunii, macrofagele au continuat să distrugă bacteriile și nu și-au intensificat semnalul inflamator după ce au fost expuse la praful de frână sau la particulele de eșapament diesel.

În timp ce ne așteptam să vedem acest răspuns al celulei pentru praful de frână foarte metalic, am fost surprinși să constatăm că metalele au provocat și toxicitatea gazelor de eșapament diesel. Acest lucru se datorează faptului că particulele de eșapament diesel conțin considerabil mai puține specii metalice decât praful de frână - doar trei în comparație cu cele paisprezece pe care le-am găsit în praful de frână. Vanadiu a fost singurul metal care a interacționat cu macrofagele și a fost, de asemenea, prezent atât în ​​praful de frână, cât și în particulele de evacuare a motorinei. Ne-am întrebat dacă este responsabil pentru provocarea acestor efecte inflamatorii.

Poluarea aerului cauzată de praful de frână poate fi la fel de dăunătoare ca și gazul de eșapament de pe celulele imune Vanadiul a fost singurul metal găsit atât în ​​praful de frână, cât și în evacuarea motorinei. TonelloPhotography / Shutterstock

Cercetările noastre arată că particulele care nu sunt evacuate au potențialul de a fi la fel de nocive pentru sănătatea noastră ca și emisiile de evacuare. Praful de frână este o componentă majoră a poluării aerului, contribuind până la 20% din particulele legate de trafic. Se așteaptă ca acest număr să crească doar pe măsură ce politicile și tehnologiile introduse se concentrează doar pe reducerea emisiilor de eșapament. În timp ce reducerile emisiilor de gaze de eșapament sunt un obiectiv important pentru sănătatea publică, constatările noastre arată că avem nevoie de modalități de a reduce poluanții care nu sunt de eșapament, cum ar fi și praful de frână.

Cu toate acestea, multe vehicule, inclusiv cele electrice, conțin componente metalice în ambreiaj, motor și frâne. Proiectarea tehnologiilor rezistente la frecare și uzură poate fi importantă în reducerea acestor poluanți dăunători.

Ciclismul sau mersul pe jos mai mult, apucarea autobuzului sau schimbul de mașini ar putea reduce congestia în zonele în care trăim și lucrăm. A face acest lucru ar putea fi o modalitate de a reduce numărul de vehicule care trebuie să se strecoare în trafic - și, de asemenea, poate ușura tensiunea pe ambreiajele, anvelopele și frânele și, în cele din urmă, să reducă povara poluării asupra plămânilor noștri.Conversaţie

Despre autor

Liza Selley, cercetător postdoctoral, Unitatea de toxicologie MRC, Universitatea din Cambridge

Acest articol este republicat de la Conversaţie sub licență Creative Commons. Citeste Articol original.

cărți_mediu

Ați putea dori, de asemenea

LIMBI DISPONIBILE

Engleză afrikaans Arabă Chineză (simplificată) Chineză (tradițională) daneză Olandeză Filipineză Finlandeză Franceză Germană Greacă ebraică hindi Maghiară Indoneziană Italiană Japonez Coreeană malaezian norvegiană persană Poloneză Portugheză Română Rusă Spaniolă Swahili Suedeză Thailandeză Turcă ucrainean urdu Vietnameză

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.