Modul în care suprafețele auto-dezinfectante ne-ar putea proteja de boli

Modul în care suprafețele auto-dezinfectante ne-ar putea proteja de boli
Foi de material auto-dezinfectant ar putea fi aplicate pe tot felul de suprafețe atinse frecvent.
stockyimages / Shutterstock

Curățarea și dezinfectarea suprafețelor și obiectelor atinse frecvent (cum ar fi mânerele ușilor) pot ajuta la prevenirea răspândirii bolilor infecțioase. Acest lucru este mai relevant acum ca niciodată.

O modalitate prin care COVID-19 se poate răspândi este atunci când persoanele care au virusul lăsați picături infectate pe suprafețe după strănut sau tuse. Studiile au descoperit că SARS-CoV-2 (virusul care provoacă COVID-19) poate supraviețui unele suprafete zile intregi - în special cele din plastic sau metal.

Dacă o altă persoană atinge o suprafață infectată și apoi atinge ochii, nasul sau gura înainte de a-și spăla sau igieniza mâinile, este posibil să se infecteze. Acesta este motivul pentru care spălarea mâinilor a devenit o astfel de concentrare în timpul pandemiei.

Dar la Universitatea Queen's din Belfast, dezvoltăm o altă soluție de protecție: suprafețele auto-dezinfectante. Echipa noastra a creat materiale care pot ucide microbii care provoacă infecții la contact, contribuind la prevenirea transmiterii bolilor contagioase.

Materialele conțin substanțe numite fotosensibilizatori. Tot ce au nevoie pentru a lucra este lumină și oxigen. Când sunt expuși la acestea, fotosensibilizatorii produc molecule numite specii reactive de oxigen - forme foarte reactive de oxigen care pot provoca daune fatale microbilor care au aterizat pe material. Sursa de lumină ar putea fi ceva la fel de simplă ca lumina soarelui - o resursă abundentă, disponibilă gratuit - deși se poate utiliza și iluminarea artificială sau lumina de la o sursă specializată (cum ar fi fibra optică și LED-uri).

Grupul nostru de cercetare dezvoltă de mulți ani materiale care conțin fotosensibilizatori și și-a demonstrat deja eficacitatea împotriva gamă largă of bacterii. În lumina pandemiei, efectuăm acum noi cercetări pentru a testa activitatea antivirală a materialelor, pentru a vedea dacă acestea pot juca un rol în controlul transmiterii SARS-CoV-2.

Suntem destul de plini de speranță. Sa demonstrat deja că această tehnică ucide alte tipuri de virus, și câteva Grupuri de cercetători au sugerat că tratamente medicale utilizarea aceleiași tehnologii ar putea fi eficientă împotriva COVID-19. Ar trebui să avem o bună înțelegere dacă materialele noastre vor ucide virusul în următoarele câteva luni.

Cum se lansează aceste materiale

Echipa noastră a folosit aceste materiale pentru a produce folii și filme de polimer auto-dezinfectante activate cu lumină. Acestea ar putea fi foarte ușor utilizate ca suprapuneri de suprafață și acoperiri pentru articole precum mânerele ușilor, balustradele, blaturile de lucru și ecranele tactile. Fabricate cu suport adeziv, acestea nu ar necesita nicio instalare specializată. Ar fi la fel de simplu ca aplicarea de plastic cu spate lipicios sau înlocuirea unui protector de ecran pe un smartphone.

Materiile prime utilizate sunt relativ ieftine, astfel încât abordarea noastră este probabil mai rentabilă decât unele materiale antimicrobiene aflate în prezent pe piață. Multe dintre acestea folosește argint ca ingredient activ, care poate fi destul de scump.

Și materialele pe care le-am dezvoltat nu ar fi utile numai în controlul transmiterii bolilor virale. Cu bacterii rezistente la antibiotice an amenințare din ce în ce mai mare pentru sănătatea globală, acestea ar putea contribui, de asemenea, la controlul răspândirii așa-numitelor superbugs în spitale. În timp ce lumea se concentrează pe COVID-19, infecțiile rezistente la medicamente nu au dispărut. O listă tot mai mare de boli (cum ar fi tuberculoză și otrăvirea sângelui) devin din ce în ce mai greu - uneori imposibil - a trata.

Scopul nostru este să vedem că cercetarea noastră se mută de la laborator la setările din viața reală, cum ar fi spitale, transport public și școli. Pentru ca aceasta să devină realitate, sunt necesare parteneri din industrie pentru producție și producție pe scară largă. Orice material creat va trebui, de asemenea, să respecte reglementările pentru dezinfectanți.

Deci, mai sunt de lucru înainte de a exista mânerele de prindere auto-dezinfectante activate cu lumină pe autobuzul numărul 10 pentru a vă proteja în timpul deplasării. Dar, strălucind lumina reflectoarelor asupra acestei tehnologii, sperăm că vom putea ajunge mai devreme acolo.Conversaţie

Despre Autori

Louise Carson, lector în științe farmaceutice, Universitatea Reginei din Belfast; Colin McCoy, profesor de chimie a biomaterialelor, Universitatea Reginei din Belfastși Jessica Moore, cercetător postdoctoral, Facultatea de Farmacie, Universitatea Reginei din Belfast

Acest articol este republicat de la Conversaţie sub licență Creative Commons. Citeste Articol original.

cărți_sănătate

Ați putea dori, de asemenea

LIMBI DISPONIBILE

Engleză afrikaans Arabă Chineză (simplificată) Chineză (tradițională) daneză Olandeză Filipineză Finlandeză Franceză Germană Greacă ebraică hindi Maghiară Indoneziană Italiană Japonez Coreeană malaezian norvegiană persană Poloneză Portugheză Română Rusă Spaniolă Swahili Suedeză Thailandeză Turcă ucrainean urdu Vietnameză

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.