Reduceți deșeurile alimentare pentru a economisi bani, pentru a îmbunătăți sănătatea și pentru a reduce emisiile de carbon

Reduceți deșeurile alimentare pentru a economisi bani, pentru a spori sănătatea și a reduce emisiile de CO2
Cercetările arată că gospodăria canadiană medie generează aproximativ trei kilograme (sau aproape șase kilograme) de deșeuri alimentare evitabile pe săptămână. (Shutterstock)

Risipa alimentară este costisitoare - și nu doar dolari și cenți. Deșeurile alimentare au și implicații semnificative asupra mediului și sănătății.

Unele estimări sugerează că până la 50% din deșeurile alimentare din Canada sunt generate la nivelul gospodăriei. Deci, ce înseamnă acest lucru pentru o familie individuală?

Pentru a răspunde la această întrebare, echipa noastră de cercetători de la Universitatea din Guelph a investigat obiceiurile de cumpărare, consum și risipire ale familiilor cu copii mici.

De la fiecare familie, am colectat deșeurile menajere - inclusiv reciclarea, gunoiul și produsele organice - pe o perioadă de patru săptămâni.


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Apoi am separat și cântărit fiecare articol individual. Produsele alimentare au fost clasificate ca fiind evitabile (comestibile la un moment dat) sau inevitabile (gândiți-vă la coji de banane și oase de pui).

O oportunitate de sănătate irosită

Gospodăria medie din studiul nostru a generat aproximativ trei kilograme (sau aproape șase kilograme) de deșeuri alimentare evitabile pe săptămână. Fructele și legumele au constituit majoritatea acestor deșeuri, urmate de pâine și cereale.

Reduceți deșeurile alimentare pentru a economisi bani, pentru a îmbunătăți sănătatea și pentru a reduce emisiile de carbon
Autorul a oferit

Pentru a înțelege cât ne costă trei kilograme de deșeuri alimentare evitabile, am examinat pierderile nutriționale, valoarea în dolari și impactul asupra mediului a ceea ce a fost aruncat.

În studiul nostru, o săptămână de deșeuri alimentare menajere evitabile a reprezentat:

  1. 3,366 de calorii. Acesta este aportul caloric zilnic recomandat pentru 1.7 copii sau 2.2 adulți. Aceasta echivalează cu cinci mese pentru adulți sau șapte mese pentru copii irosite pe săptămână.

  2. $ 18.01. O sumă suplimentară de 18 USD pe săptămână în buzunarul unei familii ar putea merge mult. Peste un an, asta înseamnă aproape 1,000 de dolari!

  3. 23.3 kilograme de CO2. Aceasta echivalează cu 1.2 tone de dioxid de carbon pe an - un sfert din emisiile provenite de la o mașină fiind conduse timp de un an sau 2.8 barili de petrol consumate.

  4. 5,000 litri de apă. Luați în considerare faptul că dușul mediu de cinci minute folosește 35 de litri de apă. Produsele alimentare evitabile pierdute au reprezentat aproape 143 de dușuri pe săptămână.

Alimentele irosite au reprezentat, de asemenea, pierderi semnificative de fibre, magneziu, calciu, vitamina D, vitamina B12, vitamina C și vitamina A - toți nutrienții care sunt adesea consumați mai jos nivelurile de aport recomandate. În acest caz, fructele și legumele irosite au reprezentat o oportunitate semnificativă de sănătate ratată.

Reduceți deșeurile alimentare pentru a economisi bani, pentru a îmbunătăți sănătatea și pentru a reduce emisiile de carbon
Autorul a oferit

În timp ce statisticile sunt îngrijorătoare, vestea bună este că familiile pot lua măsuri simple pentru a preveni risipa de alimente. Iată cele mai bune patru sfaturi pentru prevenirea risipei de alimente menajere:

1. Planificați-vă mesele

Planificarea meselor este una dintre cele mai eficiente modalități de prevenire a risipei de alimente. Menținându-vă familia organizată, puteți contribui, de asemenea, la menținerea unor obiceiuri alimentare sănătoase și la economisirea de bani pe alimente.

Ca prim pas, păstrați o listă continuă pe frigider. Notați articolele pe măsură ce rămâneți fără ele sau în timp ce planificați masa.

Apoi, inspectați-vă frigiderul și cămara și bazați-vă mesele în jurul alimentelor care trebuie consumate mai întâi. Bananele devin pete? Planificați să faceți pâine cu banane sau coajați-le și aruncați-le în congelator pentru a le folosi în smoothie-urile de mic dejun într-o dimineață aglomerată.

În cele din urmă, ia în considerare programul pentru săptămâna viitoare. Dacă pare o săptămână aglomerată, este OK să mâncați afară. Doar reglați-vă planul de masă și cumpărați mai puține alimente. Amintiți-vă, nu trebuie să vă planificați fiecare masă. Planificarea a patru sau cinci mese va permite flexibilitate și resturi neașteptate.

2. Implică întreaga familie

Implicarea întregii familii este un câștig-câștig. Copiii învață abilități esențiale în alimentație și sunt mai predispuși să mănânce mesele pe care le pregătiți pentru că au ajutat la realizarea ei. Când vine vorba de masă, permiteți membrilor familiei să se servească singuri, astfel încât fiecare să primească porțiile pe care le dorește.

Reduceți deșeurile alimentare pentru a economisi bani, pentru a îmbunătăți sănătatea și pentru a reduce emisiile de carbon
Angajarea copiilor în gătit poate ajuta la reducerea risipei familiale. (Shutterstock)

Cu toate acestea, consumatorii pretențioși pot fi greu de planificat. Cercetările arată că poate dura 10 până la 15 expuneri pentru ca un copil să accepte alimente noi. Deci, începeți cu porții mici și oferiți mai multe atunci când copilul dumneavoastră este interesat. Și fii creativ cu acele porțiuni abia atinse! Legumele rămase pot fi folosite într-un salt-prăjit, iar piureurile pot fi congelate și adăugate la sosul de paste sau supă. Fructele pot fi păstrate pentru gustarea de mâine sau congelate pentru smoothie-uri.

3. Păstrați-vă mâncarea pentru a rezista

Modul în care ne păstrăm mâncarea poate avea un impact mare asupra duratei. Este important să vă asigurați că frigiderul dvs. este setat între 0-4C pentru a asigura cea mai bună prospețime a alimentelor. Păstrați laptele și alte produse lactate afară din ușă acolo unde temperatura este cea mai caldă.

Știați că pârghiile reglabile de pe sertarele pentru produse din frigiderul dvs. modifică nivelul de umiditate? Dacă frigiderul dvs. are aceste pârghii, setați unul la înalt și unul la scăzut. Sertarul cu umiditate ridicată împiedică intrarea aerului și este cel mai bun loc pentru legume care se ofilesc precum morcovii, verdeața cu frunze și ardeii. Sertarul cu umiditate scăzută este o casă ideală pentru fructe și legume precum mere, ciuperci, portocale și struguri.

4. Rocați mâncarea pe care o aveți

Echipa noastră a creat un carte de bucate gratuită pentru a vă ajuta să profitați la maximum de alimentele pe care le cumpărați. Având în vedere familiile ocupate, rețetele din cartea noastră de bucate nu sunt doar gustoase, ci sunt și rapide și ușor de preparat.

Cartea noastră de bucate facilitează prepararea meselor cu rețete care fac două mese simultan. Instrucțiunile sunt flexibile, oferind o mulțime de opțiuni de ingrediente pentru a vă ajuta să folosiți alimentele pe care le aveți deja.

În cele din urmă, multe dintre rețete folosesc ingrediente întregi, de sus în jos, așa că nu vei rămâne cu jumătate de praz care, în cele din urmă, își va găsi drumul spre compost.

Despre Autori

Kathryn Walton, Dietetician înregistrat, cercetător, Universitatea din Guelph și Molly Gallant, Cercetător asociat, Universitatea din Guelph

Acest articol este republicat de la Conversaţie sub licență Creative Commons. Citeste Articol original.

cărți_nutriție

Ați putea dori, de asemenea

LIMBI DISPONIBILE

Engleză afrikaans Arabă Chineză (simplificată) Chineză (tradițională) daneză Olandeză Filipineză Finlandeză Franceză Germană Greacă ebraică hindi Maghiară Indoneziană Italiană Stil Japonez Coreeană malaezian norvegiană persană Poloneză portugheză Română Rusă Spaniolă Swahili Suedeză Thailandeză Turcă ucrainean urdu Vietnameză

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.