Căldura vă poate afecta corpul și mintea

Un muncitor din construcții își șterge fruntea în căldură

Vara este peste noi și lucrurile se încălzesc, la propriu. Acest lucru este îngrijorător, având în vedere efectul pe care căldura îl are asupra sănătății umane, atât asupra corpului, cât și asupra minții.

Primul val major de căldură al sezonului a ars vestul Statelor Unite în ultimele săptămâni, cu temperaturi care au urcat la 114 grade Fahrenheit în Las Vegas și la 118 grade în Phoenix.

Nord-vestul Pacificului a spulberat temperaturile înregistrate anterior, cu multe regiuni prinse sub ceea ce experții au numit „cupola de căldură”. În Boston, în timp ce era în vigoare o urgență de căldură, orașul și-a legat maximele record - care se ridicaseră din 1933 - pe 28 și 29 iunie.

Aceste zile fierbinți nu sunt evenimente izolate și vor deveni tot mai frecvente: prima evaluare globală cuprinzătoare a valuri de căldură, un raport publicat vara trecută, a dezvăluit că în aproape fiecare parte a lumii, valurile de căldură au crescut în frecvență și durată din anii 1950.

Gregory Wellenius, profesor de sănătate a mediului și director al Programului privind clima și sănătatea de la Universitatea din Boston cercetează impactul asupra sănătății umane a unui climat în schimbare rapidă. Echipa sa își propune să se asigure că comunitățile noastre sunt cât mai rezistente, durabile și sănătoase, studiind modul în care politicile de atenuare și adaptare a schimbărilor climatice pot aduce beneficii sănătății umane.

Aici, el răspunde la câteva întrebări despre modul în care expunerea la căldură influențează sănătatea fizică și mentală, politicile care pot asigura un acces echitabil la „centrele de răcire” și sfaturi pentru a rămâne în siguranță atunci când temperaturile ating valori maxime periculoase:

Q

Cum măsurați impactul căldurii asupra sănătății?

A

Echipa mea leagă date detaliate despre vremea locală cu seturi de date clinice foarte mari pentru a studia impactul căldurii și altor pericole climatice asupra sănătății și bunăstării oamenilor. Apoi folosim metode statistice pentru a cuantifica impactul căldurii extreme asupra unei game de rezultate clinice în comunitățile din întreaga țară.

Q

Ce se întâmplă cu corpul ca urmare a expunerii la căldură extremă?

A

Zilele fierbinți pot duce oamenii să sufere de deshidratare, epuizare termică și, în cazuri extreme, accident vascular cerebral. Dar zilele fierbinți sunt, de asemenea, asociate cu un risc mai mare de alte afecțiuni care nu sunt considerate de obicei „legate de căldură”, cum ar fi problemele [rinichilor], infecțiile pielii și nașterea prematură la femeile gravide.

De fapt, lovitura de căldură, epuizarea căldurii și deshidratarea reprezintă o fracțiune relativ mică din totalul [riscurilor pentru sănătate] asociate cu zilele de căldură extremă. Și interesant, nu doar căldura extremă reprezintă un risc. Chiar și zilele cu temperaturi moderate pot pune persoanele vulnerabile la risc mai mare.

Q

Cum afectează expunerea la căldură creierul și sănătatea mintală?

A

Un număr tot mai mare de dovezi sugerează că zilele cu temperaturi ridicate ne pot afecta negativ sănătatea mintală. De exemplu, un studiu recent din New York a constatat că zilele fierbinți erau asociate cu un risc mai mare de vizite la camera de urgență pentru abuz de substanțe, dispoziție și tulburări de anxietate, schizofrenie și demență.

Alte studii arată că vremea caldă este legată de performanțe mai scăzute la testele standardizate, un risc mai mare de erori de judecată și riscuri mai mari de accidentare profesională. Deci, deși există mult mai mult de lucru pentru a obține o imagine completă, devine clar că căldura are efecte importante asupra cunoașterii, stării de spirit și a altor aspecte ale sănătății și bunăstării noastre mentale.

Q

Ce factori fac pe cineva mai probabil să fie afectat negativ de expunerea la căldură?

A

Zilele foarte fierbinți îi pun pe toți în pericol, dar nu există nicio îndoială că unele grupuri și unele comunități prezintă un risc mai mare decât altele. Muncitori în aer liber - cum ar fi muncitorii agricoli, muncitori in constructii, și peisagisti - prezintă un risc deosebit de mare de boli legate de căldură.

Persoanele vârstnice, femeile însărcinate, cele cu anumite boli preexistente și cele fără acces la spații cu aer condiționat sunt, de asemenea, expuse unui risc mai mare. În unele comunități, lipsa copacilor și a parcurilor face ca aceste cartiere să fie și mai calde decât zonele înconjurătoare, contribuind la insulă de căldură urbană [efect]. De asemenea, se crede că persoanele care trăiesc în insulele urbane de căldură prezintă un risc mai mare.

Q

Cercetările dvs. au arătat recent că cât de periculoasă este expunerea la căldură ar putea depinde de locul în care locuiește cineva. Puteți explica ce înseamnă asta?

A

În timp, oamenii și comunitățile se adaptează parțial la climatul lor local. De exemplu, casele din Phoenix sau Houston, orașe care tind să aibă multe zile fierbinți în fiecare vară, sunt mai susceptibile de a avea aer condiționat în comparație cu casele din [nordul New England sau Pacificul de Nord-Vest], unde verile sunt din punct de vedere istoric mai puțin fierbinți.

Clima tipică dintr-o zonă afectează multe aspecte ale modului în care trăim, ne mișcăm, muncim și ne jucăm. Caracteristicile populației pot afecta, de asemenea, vulnerabilitatea la căldură. Comunitățile cu mulți indivizi mai în vârstă sau cu mai mulți oameni care lucrează în aer liber se pot confrunta cu un risc mai mare decât comunitățile învecinate cu diferite date demografice.

Q

Ce factor joacă aerul condiționat în riscul expunerii la căldură?

A

Mulți oameni au acces la spații răcoroase în timpul căldurii extreme, fie la serviciu, fie acasă. Cu toate acestea, nu toată lumea lucrează într-un birou sau magazin cu aer condiționat și nu toată lumea își poate permite electricitatea necesară pentru a conduce o casă aer condiționat.

Persoanele care sunt cele mai vulnerabile la căldură - [cum ar fi persoanele în vârstă, persoanele care locuiesc în insulele urbane de căldură sau persoanele care lucrează în exterior] - sunt adesea cele cu cel mai mic acces la spațiile răcoroase. Unele orașe deschid sau promovează „centre de răcire” desemnate deschise publicului în timpul evenimentelor de căldură extremă, dar acestea pot să nu fie accesibile celor fără transport sau celor care trebuie să lucreze în timpul zilei, lăsând multe persoane vulnerabile în pericol.

Q

Ce măsuri pot lua oamenii pentru a-și proteja sănătatea atunci când temperaturile sunt ridicate?

A

Cel mai important lucru pe care trebuie să-l facă toată lumea este să fie conștienți de faptul că riscurile pentru sănătate ale căldurii extreme sunt reale și importante. Indivizii ar trebui să stea cât mai mult posibil de soare, să bea multă apă și să găsească locuri unde să se răcorească atunci când este nevoie.

De asemenea, este important să ne verificăm cu toții vecinii și cei dragi pentru a vedea dacă au nevoie de ajutor sau îngrijire, deoarece nu toată lumea recunoaște riscurile de căldură extremă sau are mijloacele necesare pentru a căuta spații răcoroase sau asistență medicală atunci când este nevoie.

Q

Care este diferența - și legătura - dintre climă și vreme?

A

Vremea se referă la condițiile locale din afara zilei de astăzi, a acestei săptămâni sau a acestei luni - în timp ce clima descrie vremea tipică pe o perioadă de 30 de ani sau mai mult. Schimbările climatice continue produc vreme extrema evenimente - cum ar fi zilele cu căldură ridicată, uragane, incendii sau secete - mai probabil.

Q

Cum ați răspunde oamenilor care spun că schimbările climatice sunt un proces normal și gradual și că se așteaptă evenimente meteorologice extreme din când în când?

A

Schimbările climatice nu vizează viitorul sau pericolul pentru oameni într-un loc îndepărtat. Amenințarea schimbărilor climatice asupra sănătății noastre este reală, cu impacturi materiale asupra tuturor comunităților noastre chiar acum. Deși există multe aspecte ale schimbărilor climatice care pot fi controversate, nimeni nu vrea să-și vadă prietenii și cei dragi suferind de moarte, boli sau suferință.

Trebuie să le împărtășim oamenilor cum schimbarea climei ne amenință sănătatea și bunăstarea astăzi și costul enorm al inacțiunii politice continue. Schimbările climatice au deja un impact asupra aproape tuturor aspectelor modului în care trăim, lucrăm și ne jucăm. Luarea de măsuri astăzi ne poate ajuta să evităm rezultate și mai proaste în viitor.

Q

Din perspectiva elaborării de politici, ce principii ar trebui să ghideze planurile de acțiune pentru încălzire?

A

Fiecare comunitate este diferită în ceea ce privește riscurile, vulnerabilitățile și resursele. Asta înseamnă că planurile de acțiune pentru încălzire trebuie dezvoltate de agențiile locale în parteneriat cu comunitățile locale pe care le deservesc, bazându-se pe cele mai bune practici și pe cunoștințele partajate din alte regiuni. Nu există un plan unic de acțiune pentru căldură.

Despre autor

Boston University


Cărți recomandate: Sănătate

Curățați fructele proaspeteCurățarea fructelor proaspete: detoxifiază, pierde în greutate și redă-ți sănătatea cu cele mai delicioase alimente ale naturii [Volum broșat] de Leanne Hall.
Slăbiți și simțiți-vă sănătos în mod vibrant, în timp ce vă curățați corpul de toxine. Curățați fructele proaspete oferă tot ce aveți nevoie pentru o detoxifiere ușoară și puternică, inclusiv programe de zi cu zi, rețete de gură și sfaturi pentru trecerea la curățare.
Faceți clic aici pentru mai multe informații și / sau pentru a comanda această carte pe Amazon.

Prosperă alimenteleThrive Foods: 200 Rețete pe bază de plante pentru sănătatea maximă [Volum broșat] de Brendan Brazier.
Bazându-se pe filozofia nutrițională de reducere a stresului, care stimulează sănătatea, introdusă în aclamatul său ghid nutrițional vegan Prospera, Triatleta profesională Ironman Brendan Brazier își îndreaptă acum atenția asupra farfuriei dvs. de cină (castron pentru micul dejun și tava pentru prânz).
Faceți clic aici pentru mai multe informații și / sau pentru a comanda această carte pe Amazon.

Death by Medicine de Gary NullDeath by Medicine de Gary Null, Martin Feldman, Debora Rasio și Carolyn Dean
Mediul medical a devenit un labirint al consiliilor de administrație corporative, spitalicești și guvernamentale, infiltrate de companiile de medicamente. Cele mai toxice substanțe sunt adesea aprobate mai întâi, în timp ce alternativele mai blânde și mai naturale sunt ignorate din motive financiare. Este moartea prin medicamente.
Faceți clic aici pentru mai multe informații și / sau pentru a comanda această carte pe Amazon.


Acest articol a apărut inițial pe Futurity

 


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Mai multe articole ale acestui autor

Ați putea dori, de asemenea

VOCI INTERNE

siglele companiei pe internet
De ce Google, Facebook și Internetul sunt omul care eșuează și Little Critters
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Ceea ce este din ce în ce mai evident este partea întunecată care înghite internetul și se răspândește ...
Luna plină pe cerul nopții
Horoscop Săptămâna curentă: 18-24 octombrie 2021
by Pam Younghans
Acest jurnal astrologic săptămânal se bazează pe influențe planetare și oferă perspective și ...
fată care purta o mască Covid afară care purta un rucsac
Ești gata să-ți scoți masca?
by Alan Cohen
Din păcate, pandemia Covid a fost o călătorie dură pentru mulți oameni. La un moment dat, plimbarea va fi ...
fata purtând o pălărie adâncită în gânduri
Punând o nouă rotire pe gândurile și experiențele noastre
by Jude Bijou
Ceea ce se întâmplă în lume este așa cum este. Cum interpretăm alți oameni, lucruri și ...
ilustrarea unei benzi de film cu diferite imagini pitorești pe fiecare cadru
Proiectarea unui nou viitor pentru tine
by Carl Greer dr., Psih
În lumea fizică, lucrurile au un trecut și un viitor, un început și un sfârșit. De exemplu, eu sunt ...
profesor care stă în fața elevilor într-o sală de clasă deschisă
Devenind din nou pasionat de educația publică
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Suntem aproape toți norocoși să avem pe cineva din viața noastră care să ne încurajeze și să ne motiveze și să încercăm să arătăm ...
oameni care merg și merg cu bicicleta printr-un parc
Găsindu-ți drumul și curgând cu misterul vieții
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Viaţă. Este ceva ce avem cu toții în comun, indiferent de religie, rasă, sex, ...
Floare care crește printr-un gard cu lanț
Atât de multe întrebări ... Atât de multe răspunsuri?
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Trecem prin viață cu atâtea întrebări. Unele sunt simple. Ce zi este? Ce voi avea pentru ...
Ce este într-un titlu: Ești Buddha?
Ce este într-un titlu: Ești Buddha? Ești Mesia?
by Alan Cohen
Unul dintre elevii săi l-a întrebat pe Buddha: „Ești mesia?” „Nu”, a răspuns Buddha. „Atunci ești un ...
Bucuria simpatică: încântarea bucuriei altora
Bucuria simpatică: încântarea bucuriei altora
by Mark Coleman
Apreciind fericirea altora, avem tendința de a ne îmbunătăți șansele de bucurie cu aproximativ șapte ...
Puteți crește dincolo de victimă pentru a vă îndeplini destinul
Puteți crește dincolo de victimă pentru a vă îndeplini destinul
by Alan Cohen
Andrea a fost căsătorită de patru ori și a divorțat de trei. „Nu mă văd ca pe un pierdut de patru ori; eu ...

CEL MAI CITESTE

Cum este legată viața pe coastă de o sănătate precară
Cum este legată viața pe coastă de o sănătate precară
by Jackie Cassell, profesor de epidemiologie pentru îngrijirea primară, consultant onorific în sănătate publică, Brighton și Sussex Medical School
Economiile precare ale multor orașe tradiționale de pe litoral au scăzut și mai mult de la ...
Cele mai frecvente probleme pentru Îngerii Pământului: dragoste, frică și încredere
Cele mai frecvente probleme pentru Îngerii Pământului: dragoste, frică și încredere
by Sonja Grace
Pe măsură ce vă simțiți înger de pământ, veți descoperi că calea slujirii este plină de ...
Cum pot să știu ce este mai bun pentru mine?
Cum pot să știu ce este mai bun pentru mine?
by Barbara Berger
Unul dintre cele mai mari lucruri pe care le-am descoperit lucrând cu clienții în fiecare zi este cât de extrem de dificil ...
Ce roluri ale bărbaților în campaniile anti-sexism din anii 1970 ne pot învăța despre consimțământ
Ce roluri ale bărbaților în campaniile anti-sexism din anii 1970 ne pot învăța despre consimțământ
by Lucy Delap, Universitatea din Cambridge
Mișcarea anti-sexistă pentru bărbați din anii 1970 avea o infrastructură de reviste, conferințe, centre pentru bărbați ...
Onestitate: singura speranță pentru noi relații
Onestitate: singura speranță pentru noi relații
by Susan Campbell, dr.
Potrivit majorității single-urilor pe care le-am întâlnit în călătoriile mele, situația tipică de întâlnire este plină ...
Terapia de vindecare a chakrelor: Dansul către campionul interior
Terapia de vindecare a chakrelor: Dansul către campionul interior
by Glen Park
Dansul flamenco este o încântare de urmărit. Un dansator bun de flamenco emană o încredere în sine exuberantă ...
Renunțarea la orice speranță ar putea fi benefică pentru dvs.
Renunțarea la orice speranță ar putea fi benefică pentru dvs.
by Jude Bijou, MA, MFT
Dacă aștepți o schimbare și te frustrezi că nu se întâmplă, poate ar fi benefic să ...
Un astrolog introduce cele nouă pericole ale astrologiei
Un astrolog introduce cele nouă pericole ale astrologiei
by Tracy Marks
Astrologia este o artă puternică, capabilă să ne îmbunătățească viața, permițându-ne să ne înțelegem propria noastră ...

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

LIMBI DISPONIBILE

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.