Dacă ne protejăm oceanul, ne poate proteja

Dacă ne protejăm oceanul, ne poate proteja

S-a reintrodus președintele Raul Grijalva (D-AZ), împreună cu 25 de coponsorizatori originali Legea privind soluțiile climatice bazate pe ocean de Ziua Mondială a Oceanelor, 8 iunieth, 2021. Acesta este tipul de proiect de lege vizionar de care avem nevoie pentru acest moment, recunoscând că oceanul este o sursă puternică de soluții la criza climatică. Proiectul de lege cuprinde atât de multe probleme oceanice importante, de la abordarea forajelor offshore până la prioritizarea vocilor și resurselor pentru comunitățile tribale, indigene și alte comunități, până la abordarea problemelor de sănătate oceanică și restabilirea conducerii SUA în guvernarea internațională a oceanelor.

 

Anul acesta a fost monumental în acțiune asupra climei și oceanului. Administrația Biden are leasing întrerupt pentru foraje offshore, a luat măsuri pentru a extinde producția de energie eoliană offshore, și-a stabilit un obiectiv reducerea emisiilor maritime și portuare, și a lansat eforturi pentru protejarea habitatelor oceanice și comunitățile de coastă. Administrația Biden a declarat luna iunie „Luna Oceanului Național”, spunând că,

„Este imperativ să luăm măsuri adecvate acum pentru a ne asigura că oceanul continuă să prospere. În timpul Lunii Naționale a Oceanului, recunoaștem rolul central al unui ocean sănătos în susținerea vieții noastre și ne angajăm să găsim modalități inovatoare de conservare, protecție și restaurare a oceanului nostru. ”

Când a fost acest proiect de lege introdus anul trecut, a fost cea mai ambițioasă legislație climatică oceanică până în prezent. Acesta va ajuta comunitățile cu cel mai mare risc de impactul schimbărilor climatice și urmărește în viitor eforturile de refacere și protejare a ecosistemelor importante, va încuraja dezvoltarea eoliană responsabilă în larg și va pregăti instrumentele noastre de gestionare a pescuitului pentru a fi mai receptivi la schimbările climatice. Multe piese din acest proiect de lege au sprijin bipartidist - ceea ce vorbește despre importanța națională a rezilienței costiere și a sănătății oceanului.

Iată câteva noi adăugiri la factură:

Impozitul pe Virgin Plastic

Plasticul este peste tot, care include oceanul. Proiectul de lege prevede o acciză de 5 cenți pe plasticul virgin care este utilizat în produsele fabricate cu o singură utilizare. Fondurile strânse din acciză vor intra într-un nou fond care va ajuta la finanțarea altor legislații climatice oceanice.

Programe inovatoare pentru mamiferele marine

Această legislație conține soluții inteligente și dovedite pentru a face mările noastre mai sigure pentru balene și se bazează pe prevederi din prima versiune a proiectului de lege. Maximizează oportunitățile pentru coexistență a navelor și balenelor, protejând balenele de atacurile navelor. De asemenea, se concentrează investițiile în noi programe de reducere a zgomotului subacvatic de la nave și încearcă să reducă poluarea cu carbon care modifică radical clima și oceanul.

O mai bună integrare a cunoștințelor tribale și indigene

Proiectul de lege aduce îmbunătățiri diverselor secțiuni pentru a asigura consultarea și participarea tribului într-un mod semnificativ. Proiectul de lege stabilește, de asemenea, un nou program de subvenționare în Sistemul Național Sanctuar Marin pentru a sprijini cercetarea climatică și reziliența cu cunoștințele indigene și locale despre zonele marine și naturale.

Studii importante

Știința este fundamentul soluțiilor climatice oceanice și acest proiect de lege autorizează studii suplimentare privind accesul publicului la coastele națiunii și la marile lacuri, cu accent pe oportunități și bariere pentru comunitățile cu venituri mici, comunitățile de culoare și comunitățile tribale și indigene, și comunități rurale. De asemenea, autorizează un nou studiu privind carbonul negru și impactul acestuia în Arctica.

Iată câteva prevederi pe care le vedem din nou, care sunt la fel de importante:

Oprirea forajului offshore în zone noi

Pentru a îndeplini obiectivele climatice și a reduce emisiile de carbon, trebuie să punem capăt noilor foraje offshore. Dincolo de exacerbarea impactului schimbărilor climatice, extinderea forajelor offshore în apele SUA ar amenința nenumărate specii marine și ar afecta zeci de milioane de oameni. Acest proiect de lege contribuie la atingerea acestui obiectiv punând capăt închirierii de petrol și gaze offshore și explorării seismice a resurselor minerale în toate zonele platformei continentale externe, cu excepția zonei de planificare centrală și de vest a Golfului Mexic, care este în prezent marea majoritate a are loc forajul în larg.

Ajutarea la protejarea habitatelor oceanice 

Ecosistemele oceanice sănătoase și populațiile sălbatice sunt mai capabile să reziste și să se adapteze la efectele schimbărilor climatice. Zonele marine protejate protejează biodiversitatea și contribuie la rezistența oceanelor în fața schimbărilor climatice. Oamenii de știință au spus că protejarea terenurilor și a apelor este critică în apărarea noastră împotriva schimbărilor climaticeși pentru a salva diversitatea și abundența vieții pe pământ. Acest proiect de lege va sprijini administrația Biden obiectivul de a proteja 30% din oceanele noastre până în 2030 pentru a ne proteja viitorul.

Extinderea energiei regenerabile

Eolianul offshore are un potențial incredibil ca soluție climatică bazată pe ocean. Acest proiect de lege stabilește un obiectiv național de a produce 30 de gigawați până în 2030 pentru energia eoliană în larg și solicită dezvoltarea celor mai bune practici și creșterea finanțării pentru a se asigura că dezvoltarea eoliană în larg se extinde fără a afecta viața marină. Pentru a reduce emisiile de gaze cu efect de seră, proiectul de lege solicită navelor maritime să raporteze emisiile lor de CO2 în fiecare an și creează stimulente pentru navele de pescuit eficiente din punct de vedere al consumului de combustibil.

Sprijinirea pescuitului pregătit pentru climă

Schimbările climatice ne perturbă deja pescuitul. Stocuri de peste apar în noi zone geografice, pe măsură ce condițiile se schimbă și se confruntă cu amenințări crescute din cauza evenimentelor extreme, cum ar fi valurile de căldură și înflorirea algelor care pot distruge populațiile de pești. Pentru a trece la pescuitul pregătit pentru climă, trebuie să fim mai adaptabili și mai flexibili pe măsură ce continuă să apară schimbări. Acest proiect de lege sprijină dezvoltarea de instrumente și abordări inovatoare pentru creșterea capacității managementului pescuitului de a se adapta la schimbările climatice.

Îmbunătățirea calității apei oceanului

Sănătatea oceanelor are un impact atât asupra mediului, cât și asupra celor care locuiesc în apropierea acestuia. Înfloririle dăunătoare ale algelor și acidificarea oceanelor au efecte dăunătoare asupra fructelor de mare, turismului, recreerii și comunităților noastre. Acest proiect de lege analizează modul de îmbunătățire a înțelegerii noastre asupra acidificării oceanelor prin stimularea dezvoltării opțiunilor de gestionare sau adaptare, creând o evaluare a vulnerabilității comunității de coastă pentru a identifica cei mai dependenți de resursele de coastă și oceane și impune ca planul strategic de acidificare a oceanelor să ia în considerare aspectele socio-economice. impacturi, printre altele. Proiectul de lege face, de asemenea, zonele afectate de înflorirea algelor dăunătoare eligibile pentru ajutor în caz de dezastru și asistență de urgență. 

Creșterea rezistenței la carbon albastru și la coastă

„Carbonul albastru”, care este carbonul stocat în ocean de ierburi marine, mlaștini sărate și mangrove, este o parte cheie a unei soluții climatice oceanice. Aceleași ecosisteme care stochează până la patru ori cantitatea de carbon dintr-o pădure protejează, de asemenea, comunitățile de coastă prin limitarea impactului de la eroziune, furtuni și inundații. Acest proiect de lege inițiază noi eforturi, precum și susține activitățile existente, pentru a înțelege, cartografia, proteja și restabili ecosistemele de carbon albastru. Proiectul de lege autorizează în mod specific 10 miliarde de dolari pentru a sprijini proiectele de restaurare a coastelor, cu prioritate proiectelor care vor beneficia de venituri mici și comunităților de culoare. Aceste proiecte ajută mediul, comunitățile și economia. 

Reimplicarea în guvernarea internațională și tribală a oceanelor

Pentru a aborda pe deplin rolul oceanului în combaterea schimbărilor climatice, avem nevoie de un efort internațional coordonat. Proiectul de lege restabilește și întărește conducerea SUA în spațiul oceanic internațional, onorând angajamentul SUA față de Consiliul Arctic de a reduce emisiile de carbon negru. Mai mult, proiectul de lege creează un program de reziliență tribală pentru a sprijini liderii nativi americani și pentru a oferi granturi pentru activități de reziliență climatică. Proiectul de lege recomandă, de asemenea, Statelor Unite să ratifice Convenția ONU privind dreptul mării pentru a ne îmbunătăți capacitatea de a ne angaja în gestionarea oceanelor internaționale. 

Acest proiect de lege evidențiază modurile în care oceanul face parte din soluția climatică și vine la momentul potrivit. După cum a spus astăzi președintele Grijalva, 

„Politica federală ne-a neglijat oceanele de prea mult timp, în special cu ecosisteme întregi care dispar deja pentru schimbările climatice. Sănătatea oceanelor este sănătatea umană, motiv pentru care acest proiect de lege se bazează pe contribuția publică reală, mai degrabă decât pe cererile poluatorilor sau favorizând interesele speciale. În fiecare zi, așteptăm să ne actualizăm legile oceanelor pentru lumea modernă, este o zi pe care o vom privi înapoi cu regret ”.

Pe măsură ce acest proiect de lege interesant avansează prin Congres, vom continua să luptăm pentru comunitățile noastre vulnerabile de coastă, viața sălbatică marină și acțiunile climatice oceanice. 

Despre autor

 Valerie Cleland pledează pentru politici care ne protejează și refac oceanele. Înainte de a se alătura NRDC, Cleland a fost bursier de politică marină NOAA Sea Grant Knauss în cadrul Comitetului Senatului pentru Comerț, Știință și Transport, unde a lucrat pentru a dezvolta, analiza și ghida legislația oceanelor prin procesul comitetului. Ea provine inițial din Pacificul de Nord-Vest, unde a lucrat ca om de știință de mediu la proiecte marine și acvatice pentru o mică firmă de mediu și a predat caiacul de mare. Cleland a participat la Universitatea Tufts și a primit un master în afaceri marine de la Universitatea din Washington. Are sediul în biroul NRDC din Washington, DC.  

Cărți conexe

Tragere: cel mai cuprinzător plan propus vreodată pentru inversarea încălzirii globale

de Paul Hawken și Tom Steyer
9780143130444În fața fricii și apatiei răspândite, o coaliție internațională de cercetători, profesioniști și oameni de știință s-au reunit pentru a oferi un set de soluții realiste și îndrăznețe la schimbările climatice. Aici sunt descrise o sută de tehnici și practici - unele sunt bine cunoscute; unele despre care poate nu ai auzit niciodată. Acestea variază de la energie curată la educarea fetelor din țările cu venituri mai mici la practici de utilizare a terenurilor care scot carbonul din aer. Soluțiile există, sunt viabile din punct de vedere economic, iar comunitățile din întreaga lume le adoptă în prezent cu abilitate și determinare. Disponibil pe Amazon

Proiectarea soluțiilor climatice: un ghid politic pentru energia cu conținut scăzut de carbon

de Hal Harvey, Robbie Orvis, Jeffrey Rissman
1610919564Având deja asupra noastră efectele schimbărilor climatice, necesitatea de a reduce emisiile globale de gaze cu efect de seră nu este altceva decât urgentă. Este o provocare descurajantă, dar tehnologiile și strategiile pentru a o îndeplini există astăzi. Un set mic de politici energetice, concepute și implementate bine, ne pot pune pe calea către un viitor cu emisii reduse de carbon. Sistemele energetice sunt mari și complexe, astfel încât politica energetică trebuie să fie concentrată și rentabilă. Abordările unice pentru toate nu vor face treaba. Factorii de decizie politică au nevoie de o resursă clară, cuprinzătoare, care să prezinte politicile energetice care vor avea cel mai mare impact asupra viitorului nostru climatic și să descrie cum să proiectăm bine aceste politici. Disponibil pe Amazon

Acest lucru schimbă totul: capitalism vs. climă

de Naomi Klein
1451697392In Acest lucru schimbă totul Naomi Klein susține că schimbările climatice nu sunt doar o altă problemă care trebuie soluționată corect între impozite și asistență medicală. Este o alarmă care ne cheamă să reparăm un sistem economic care deja ne eșuează în multe feluri. Klein construiește meticulos argumentul pentru faptul că reducerea masivă a emisiilor de seră este cea mai bună șansă a noastră de a reduce simultan inegalitățile mari, de a ne reimagina democrațiile sparte și de a reconstrui economiile noastre evacuați. Ea dezvăluie disperarea ideologică a negatorilor schimbărilor climatice, iluziile mesianice ale viitorilor geoingineri și tragicul defetism al prea multor inițiative ecologice principale. Și ea demonstrează tocmai de ce piața nu - și nu poate - remedia criza climatică, ci va înrăutăți lucrurile, cu metode de extracție din ce în ce mai extreme și dăunătoare din punct de vedere ecologic, însoțite de un capitalism dezastruos. Disponibil pe Amazon

De la editor:
Achizițiile de pe Amazon merg să suporte costul aducerii dvs. InnerSelf.comelf.com, MightyNatural.com, și ClimateImpactNews.com fără costuri și fără agenți de publicitate care vă urmăresc obiceiurile de navigare. Chiar dacă faceți clic pe un link, dar nu cumpărați aceste produse selectate, orice altceva cumpărați în aceeași vizită pe Amazon ne plătește un mic comision. Nu există costuri suplimentare pentru dvs., așa că vă rugăm să contribuiți la efort. Poti de asemenea folosi acest link de a utiliza în orice moment Amazon, astfel încât să ne puteți sprijini eforturile.

 

Acest articol a apărut inițial pe Pe pamant

 


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Ați putea dori, de asemenea

VOCI INTERNE

fotografie silueta alpinistului folosind un pick pentru a se asigura
Permiteți frica, transformați-o, treceți-o și înțelegeți-o
by Lawrence Doochin
Frica se simte nenorocită. Nu există nici o cale de a evita acest lucru. Dar majoritatea dintre noi nu răspundem la frica noastră într-un ...
femeie care stătea la biroul ei arătând îngrijorată
Prescripția mea pentru anxietate și îngrijorare
by Jude Bijou
Suntem o societate căreia îi place să-și facă griji. Îngrijorarea este atât de răspândită, încât se simte aproape acceptabilă din punct de vedere social ...
drum curbat în Noua Zeelandă
Nu fi atât de greu cu tine însuți
by Marie T. Russell, InnerSelf
Viața constă în alegeri ... unele sunt alegeri „bune”, iar altele nu atât de bune. Cu toate acestea, fiecare alegere ...
Fotografie a nebuloasei Messier M27
Horoscop Săptămâna curentă: 13 - 19 septembrie 2021
by Pam Younghans
Acest jurnal astrologic săptămânal se bazează pe influențe planetare și oferă perspective și ...
om stând pe un doc strălucind o lanternă în cer
Binecuvântare pentru căutătorii spirituali și pentru oamenii care suferă de depresie
by Pierre Pradervand
Există astăzi o astfel de nevoie în lume de cea mai tandră și imensă compasiune și mai profundă, mai mult ...
Pedeapsă sau Cadou Divin?
Este pedeapsă sau dar divin?
by Joyce Vissell
Când tragedie, moartea unei persoane dragi sau dezamăgire extremă, vă întrebați vreodată dacă ...
sticle clare de apă colorată
Bine ați venit la The Love Solution
by Will wilkinson
Imaginați-vă un pahar cu apă limpede. Țineți un picurător de cerneală peste el și eliberați un singur ...
Remedii rapide Vibe pe care le puteți face acasă sau în altă parte
Remedii rapide Vibe pe care le puteți face acasă sau în altă parte
by Athena Bahri
Sunteți o ființă remarcabilă de energie, individuală și unică în sine. Aveți atât ...
Ridicați-vă vibrațiile și aduceți lumina înapoi în lumea voastră
Ridicați-vă vibrațiile și aduceți lumina înapoi în lumea voastră
by Athena Bahri
Există evenimente în viață care schimbă cursul modului în care interacționăm cu ceilalți, ne privim pe noi înșine, ...
Calea practică spre experiența iubirii universale tot timpul
Calea practică spre experiența iubirii universale tot timpul
by Sarah Mane
Când eram profesor de copii mici, directorul școlii obișnuia să ne amintească frecvent ...
Înțelegerea și gestionarea containerului dvs. de energie: „Shields Up, Mr. Sulu”
Înțelegerea și gestionarea containerului dvs. de energie: „Shields Up, Mr. Sulu”
by Stephanie Pene Roșii
Pur și simplu, ești mai mult decât doar ființa ta fizică. Aveți un câmp de energie care înconjoară ...

CEL MAI CITESTE

Cum este legată viața pe coastă de o sănătate precară
Cum este legată viața pe coastă de o sănătate precară
by Jackie Cassell, profesor de epidemiologie pentru îngrijirea primară, consultant onorific în sănătate publică, Brighton și Sussex Medical School
Economiile precare ale multor orașe tradiționale de pe litoral au scăzut și mai mult de la ...
Cum pot să știu ce este mai bun pentru mine?
Cum pot să știu ce este mai bun pentru mine?
by Barbara Berger
Unul dintre cele mai mari lucruri pe care le-am descoperit lucrând cu clienții în fiecare zi este cât de extrem de dificil ...
Cele mai frecvente probleme pentru Îngerii Pământului: dragoste, frică și încredere
Cele mai frecvente probleme pentru Îngerii Pământului: dragoste, frică și încredere
by Sonja Grace
Pe măsură ce vă simțiți înger de pământ, veți descoperi că calea slujirii este plină de ...
Onestitate: singura speranță pentru noi relații
Onestitate: singura speranță pentru noi relații
by Susan Campbell, dr.
Potrivit majorității single-urilor pe care le-am întâlnit în călătoriile mele, situația tipică de întâlnire este plină ...
Ce roluri ale bărbaților în campaniile anti-sexism din anii 1970 ne pot învăța despre consimțământ
Ce roluri ale bărbaților în campaniile anti-sexism din anii 1970 ne pot învăța despre consimțământ
by Lucy Delap, Universitatea din Cambridge
Mișcarea anti-sexistă pentru bărbați din anii 1970 avea o infrastructură de reviste, conferințe, centre pentru bărbați ...
Terapia de vindecare a chakrelor: Dansul către campionul interior
Terapia de vindecare a chakrelor: Dansul către campionul interior
by Glen Park
Dansul flamenco este o încântare de urmărit. Un dansator bun de flamenco emană o încredere în sine exuberantă ...
Făcând un pas către pace prin schimbarea relației noastre cu gândul
Mergând spre pace prin schimbarea relației noastre cu gândul
by John Ptacek
Ne petrecem viața cufundați într-un potop de gânduri, neștiind că o altă dimensiune a conștiinței ...
Având curajul de a trăi viața și de a cere ceea ce aveți nevoie sau doriți.
Având curajul de a trăi viața și de a cere ceea ce aveți nevoie sau doriți
by Amy Fish
Trebuie să ai curajul să trăiești viața. Aceasta include învățarea de a cere ceea ce aveți nevoie sau ...

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

LIMBI DISPONIBILE

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.