Ajustări de atitudine

De ce este greu să provoci convingerile false ale cuiva

schimbarea minții oamenilor 8 3

Conversațiile cu oameni care au convingeri dezinformate pot fi provocatoare și stagnante. (Mimi Thian / Unsplash)

 

Majoritatea oamenilor cred că își dobândesc credințele folosind un standard ridicat de obiectivitate.

Dar discuții recente între oameni despre probleme precum drepturile trans, vaccinările sau Roe v. Wade. Merge cu greu prin apă indică o realitate diferită.

Lua în considerare decizia Curții Supreme a SUA de a anula Roe v. Wade. Merge cu greu prin apă. Există o mulțime de dovezi care să demonstreze asta avorturile accesibile pe scară largă duc la rezultate mai sigure pentru copiii și persoanele care pot rămâne însărcinate. Mai mult, datele sugerează interdicțiile de avort sunt ineficiente, dăunătoare și periculoase. Deci, un angajament față de viață ar trebui să favorizeze îngrijire medicală cuprinzătoare pentru cei care pot rămâne însărcinate – inclusiv avorturi. Se pare că există o deconectare: oamenii nu au argumente bazate pe fapte.

Lumea este hiperspecializată

Există un motiv pentru care faptele se pierd rapid în argumente controversate: oamenii individuali nu au resursele pentru a înțelege profund problemele sociale complexe. Acest lucru se datorează, în parte, pentru că lumea în care trăim este hiperspecializat. Aceasta înseamnă că toate informațiile fiabile sunt produse datorită domeniilor vaste de studiu interconectate. Oamenii au munca cognitivă divizată deci noi putem ști mult mai multe colectiv decât putem noi individual.

De exemplu, integritatea structurală a unui pod sau funcționarea interioară a unui telefon mobil sunt lucruri pe care „noi” colectiv le înțelege mai bine împreună.

Dar această trăsătură a cunoașterii umane este căderea noastră când vine vorba de persistența credințelor eronate din punct de vedere social.

În timpul discuțiilor despre probleme sociale dintre cei cu opinii diferite, o persoană ajunge adesea să insiste că, dacă cealaltă ar fi doar rațională și ar putea vedea dovezile, s-ar răzgândi.

Probleme social sau credințe false include lucruri precum ideile rasiste, homofobe, transfobe și misogine. Aceste idei pot duce la consecințe sociale semnificative, negative, în special pentru cei care aparțin comunităților marginalizate.

Credințele false sunt răspândite în parte din cauza naturii colective a cunoașterii umane. Ca indivizi, nu putem evalua fiecare problemă, deoarece necesită cunoștințe de specialitate. Și în timp ce unii ar putea argumenta „fă-ți propria cercetare”, indivizii nu au neapărat acces la cele mai bune căi de a efectua cercetări corecte. Nu numai asta, mulți ar prefera să rămână la propriul set de convingeri.


 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

Găsind pe cineva de încredere

Datorită volumului imens de informații care sunt relevante pentru orice problemă socială dată, oamenii s-au dezvoltat scurtături psihologice – sau euristice – pentru a le îndrepta în direcția corectă. Aceste comenzi rapide au puțin de-a face cu dovezile și mult mai mult cu evaluarea în cine putem avea încredere.

Poate deloc surprinzător, măsura în care găsim o persoană demnă de încredere este calibrată în funcție de comunitățile noastre sociale. Ne asociem în mod natural cu oameni care împărtășesc valorile noastre: procesele psihologice ne încurajează să dobândim valori din comunitățile noastre, și avem tendința să căutăm persoane cu gânduri asemănătoare.

Comunitățile noastre sociale determină radical pe cine considerăm demn de încredere. Grupurile noastre sociale determina atitudinile noastre politice, întuneric care dovezi vor considera semnificative și moderați măsura în care majoritatea oamenilor evaluează modul în care convingerile lor corespund cu ceea ce spun experții.

Oamenii care se află deja în comunitățile noastre vor părea a fi cei mai informați – chiar dacă nu au expertiză sau înțelegere și chiar dacă perpetuează credințe false.

Deși s-ar putea părea că convingerile exacte sunt ușor de dobândit, oamenii nu sunt chiar atât de adepți când vine vorba de a determina ceea ce este adevărat, nici nu sunt echipate pentru a determina cine sunt experții potriviți.

Convingerile problematice persistă deoarece circumstanțele noastre psihologice și sociale nu ne situează în mod corespunzător pentru a evalua problemele. Acesta este parțial motivul Raționamentul singur nu va schimba părerea oamenilor.

Credințele problematice sunt atât de atrăgătoare, deci, pentru că sunt ușoare.

Din perspectiva unei persoane care trăiește într-o comunitate dedicată credințelor problematice din punct de vedere social, există aproape întotdeauna mai multe „dovezi de încredere” de la cineva pe care îl cunoaște.

În loc de acceptarea satisfăcută a credințelor dezinformate, avem nevoie de mișcări instituționale pentru a cultiva încrederea între experți și public.

Poate mai important, trebuie să cultivăm un angajament comun de a recunoaște umanitatea în ceilalți. A ajunge la o credință problematică este ușor, dar construirea unei lumi mai bune necesită relații și coaliții autentice de-a lungul liniilor comunitare.Conversaţie

Despre autor

Lara Millman, Doctorand, Filosofie, Universitatea Dalhousie

Acest articol este republicat de la Conversaţie sub licență Creative Commons. Citeste Articol original.

Ați putea dori, de asemenea

urmează InnerSelf pe

facebook iconstare de nervozitate iconyoutube iconpictograma instagrampictogramă pintrestrss icon

 Obțineți cele mai recente prin e-mail

Revista săptămânală Inspirație zilnică

LIMBI DISPONIBILE

enafarzh-CNzh-TWdanltlfifrdeeliwhihuiditjakomsnofaplptroruesswsvthtrukurvi

CEL MAI CITESTE

răspândirea bolii acasă 11 26
De ce casele noastre au devenit hotspot-uri COVID
by Becky Tunstall
În timp ce stăm acasă, ne-a protejat pe mulți dintre noi de infectarea cu COVID la serviciu, la școală, la magazine sau...
un bărbat și o femeie într-un caiac
Fiind în fluxul sufletului tău Misiunea și scopul vieții
by Kathryn Hudson
Când alegerile noastre ne îndepărtează de misiunea noastră sufletească, ceva din interiorul nostru suferă. Nu exista logica…
tradițiile de Crăciun explicate 11 30
Cum Crăciunul a devenit o tradiție americană de sărbătoare
by Thomas Adam
În fiecare anotimp, sărbătorirea Crăciunului îi aduce în mod public pe lideri religioși și conservatori...
a te muta acasă nu înseamnă eșec 11 15
De ce să te muți înapoi acasă nu înseamnă că ai eșuat
by Rosie Alexander
Ideea că viitorul tinerilor este cel mai bine servit prin îndepărtarea orașelor mici și a zonei rurale...
ulei esențial și flori
Folosind uleiuri esențiale și optimizându-ne corpul-minte-spiritul
by Heather Dawn Godfrey, PGCE, BSc
Uleiurile esențiale au o multitudine de întrebuințări, de la eteric și cosmetic la psiho-emoțional și...
doliu pentru animalul de companie 11 26
Cum să ajuți să suferi de pierderea unui animal de companie iubit
by Melissa Starling
Au trecut trei săptămâni de când partenerul meu și cu mine am pierdut iubitul nostru câine de 14.5 ani, Kivi Tarro. Este…
doi alpiniști, unul care îi dă celuilalt o mână de ajutor
De ce să faci fapte bune este bine pentru tine
by Michael Glauser
Ce se întâmplă cu cei care fac fapte bune? Numeroase studii confirmă că cei care se angajează în mod regulat...
Modul în care cultura informează emoțiile pe care le simți muzicii
Modul în care cultura informează emoțiile pe care le simți muzicii
by George Athanasopoulos și Imre Lahdelma
Am efectuat cercetări în locații precum Papua Noua Guinee, Japonia și Grecia. Adevarul este…

Atitudini noi - Noi posibilități

InnerSelf.comClimateImpactNews.com | InnerPower.net
MightyNatural.com | WholisticPolitics.com | Piața InnerSelf
Drepturi de autor © 1985 - 2021 InnerSelf Publications. Toate drepturile rezervate.
atitudine, comportament, îmbunătățește-ți atitudinea, înțelege atitudinea, ajustarea atitudinii